Ikviens no mums pa laikam domā, kā nopelnīt vairāk naudas, tajā pašā laikā nestrādājot vairāk. Labā ziņā ir tā, ka tas ir iespējams. Algots darbs nav vienīgais ienākumu gūšanas veids. Peļņu var gūt arī nestrādājot regulāri. Jūs jautāsiet - bet kā? Patiesībā tas ir pavisam vienkārši, Jums ir tikai jāatrod veids, kā veidot pasīvos ienākumus.
Kas ir pasīvie ienākumi?
Lai arī ir cilvēki, kas var sevi pilnībā uzturēt, pelnot naudu ar pasīvo ienākumu gūšanas avotiem, jāpatur prātā, ka pamatā pasīvie ienākumi ir papildus ienākumu gūšanas veids, jo nereti pasīvie ienākumi var būt salīdzinoši neregulāri.
Pasīvos ienākumus rada Jums piederošs īpašums vai citi aktīvi - tie var būt arī Jūsu rīcībā esoši naudas līdzekļi, kas tiek izmantoti bez aktīvas līdzekļu īpašnieka iesaistes. Vienkāršos vārdos - pasīvos ienākumus iespējams iegūt nevis glabājot, bet liekot lietā Jūsu naudu vai citus īpašumus. Atšķirībā no aktīvajiem ienākumiem, pasīvos ienākumus parasti ir iespējams gūt bez regulāras uzmanības.
Par pasīvajiem ienākumiem uzskata ienākumus, kas netiek gūti no darba vai līgumdarba. Pasīvie ienākumi var tikt gūti no Jūsu rīcībā esoša īpašuma vai citiem aktīviem, ko ir iespējams iznomāt, vai tos noteiktu laika periodu kāds izmanto. Tipiski pasīvo ienākumu gūšanas avoti ir nekustamais īpašums, akcijas vai citi finanšu instrumenti, kas ģenerē ienākumus īres maksājumu, procentu vai dividenžu veidā. Tas nozīmē, ka ir jābūt jebkāda veida īpašumam, ko var izmantot pasīvo ienākumu gūšanai.
Pasīvos ienākumus no darba algas jeb aktīvajiem ienākumiem pēc būtības atšķir tas, ka tie neprasa aktīvu iesaisti ienākumu gūšanas procesā. Varētu teikt, ka pasīvie ienākumi ir veids, kā aktīvos ienākumus ieguldīt.
Taču, lai gan tiek uzsvērts, ka pasīvie ienākumi ir ienākumi, kas nes peļņu bez regulāras piepūles, lai varētu iegūt pasīvos ienākumus, ir nepieciešami sākotnēji laika, naudas vai citu resursu ieguldījumi. Tāpat ir arī pasīvo ienākumu gūšanas veidi, kas prasa samērā regulāru uzmanību. Jo īpaši, ja pasīvo ienākumu avots ir nekustamais īpašums, kam nepieciešama, piemēram, regulāra uzturēšana.
Pasīvie ienākumi nav:
Darba alga. Pasīvie ienākumi pamatā tiek iegūti no aktivitātem, kurās Jūs fiziski neesat iesaistīts vai citiem vārdiem sakot, tie ir ienākumi, kurus Jūs iegūstat neveicot konkrētus darba uzdevumus, pienākumus vai rīkojumus.
Papildus darbs. Arī papildus darbs nav uzskatāms par pasīvo ienākumu avotu, jo Jums tāpat jāierodas darbā noteiktā laikā un vietā.
Aktīvi, kas nerada peļņu. Lai gan investīcijas aktīvos ir viens no pasīvo ienākumu gūšanas veidiem, ne visi aktīvi vai investīcijas tajos nes peļņu. Ja Jums piederošie aktīvi nerada nekādu peļņu, šajā gadījumā nav uzskatāmi par pasīvo ienākumu avotu.
4 veidi, kā gūt pasīvos ienākumus
#1 Ieguldījumi finanšu fondos un akcijās
Iespējams, investīcijas dažādos finanšu fondos, akcijās un citos finanšu instrumentos ir pirmais, kas ienāk prātā, kad domājam, kādi ir pasīvo ienākumu gūšanas veidi.
Bieži vien populārākais veids, kā gūt pasīvos ienākumus, ir akciju vai obligāciju iegāde, taču jāpatur prātā, ka šie finanšu instrumenti uzskatāmi par pasīvajiem ienākumiem tikai pēc tam, kad par to turēšanu tiek izmaksātas dividendes vai procentu maksājumi un, ja Jūsu ikdienas darbs nav tiešā veidā saistīts, piemēram ar uzņēmuma, kurā Jums pieder akcijas, vadību.
Arī ieguldījumi 3. pensiju līmenī tiek uzskatīti par pasīvo ienākumu gūšanas avotu, jo arī šie noguldījumi nes peļņu. Taču, lai arī pensiju fondi uzskatāmi par zema riska finanšu instrumentu, ir ļoti svarīgi atcerēties, ka izmantot 3.pensiju līmenī noguldītos un šajā finanšu instrumentā iegūto pelņu, iespējams tikai noteiktā vecumā, parasti pēc 55 gadu sasniegšanas.
Šis ir piemērots ienākumu veids tiem, kas vēlas parūpēties par nākotni un nav nepieciešamais ienākumu avots un veidi, kā šobrīd palielināt savu labklājību.
#2 Aizdevumu izsniegšana
Ja Jums ir pietiekami apjomīgi naudas līdzekļi, tad vēl viens variants pasīvo ienākumu gūšanai ir aizdevumu izsniegšana. Peļņa būs atkarīga ne tikai no tā, cik lielu līdzekļu apjomu spējat aizdod, bet arī no tā, cik ilgā termiņā sagaidāt atmaksu un tā, kādi būs darījuma līguma nosacījumi.
Lai nebūtu jāuztraucas par to, kā atrast cilvēkus, kam nepieciešami aizdevumi, var izmantot kādu no platformām, kas piedāvā privātos aizdevumus. Pēc tam, kad būsiet kļuvis par privāto aizdevēju, veids, kā no tā gūsiet pasīvos ienākumus ir procentu maksājumi, ko maksās kredīta ņēmējs. Tā ir samaksa par Jūsu līdzekļu izmantošanu.
#3 Nekustamā īpašuma izīrēšana
Nekustamā īpašuma izīrēšana ir viens no senākajiem pasīvo ienākumu avotiem, kas ļoti bieži ir salīdzinoši apjomīgu un stabilu pasīvo ienākumu avots. Pasīvie ienākumi gūstami ne tikai no ilgtermiņa, bet arī īstermiņa īres līgumiem. Taču jāpatur prātā, ka nekustamā īpašuma uzturēšana var prasīt arī apjomīgus ieguldījumus, lai varētu veikt nekustamā īpašuma uzturēšanu, kā arī samaksātu, piemēram, nekustama īpašuma nodokļus.
Pasīvos ienākumus var radīt ne tikai nekustamais īpašums, bet arī kustamais īpašums, jo arī dažādus kustamos objektus iespējams izīrēt iekasējot samaksu. Lai gūtu peļņu no kustamā īpašuma, nepieciešams salīdzinoši regulārāka iesaiste - visticamāk, kustamais īpašums tiks nomāts salīdzinoši īsākā termiņā - pāris stundas vai dienas. Lai piesaistītu klientus, ērti ir izmantot e-pasta mārketingu.
Cits neparasts pasīvo ienākumu gūšanas risinājums, kas saistīts ar kustamo un nekustamo īpašumu ir reklāmas izvietošana. Lai gūtu papildus peļņu, varat, piemēram, uz sava auto vai nekustamā īpašuma izvietot maksas reklāmas. Jums pēc būtības nekas nebūs jādara, bet uzņēmumi, kas izvietos reklāmu uz Jums piederošā īpašuma, maksās Jums noteiktu summu par to, lai reklāma tur atrastos.
#4 Digitālā satura radīšana
Vēl viens, taču iespējams ne tik populārs, pasīvo ienākumu avots ir ienākumi no Jūsu radīta digitālā rīka un to satura. Ja pārvaldiet kādu noteiktu jomu, vai arī esiet radījis kādu risinājumu un to var pārdot izmantojot, piemēram, automatizētu e-pastu.
Lai pasīvi pelnītu pārdodot informāciju vai piesaistot pietiekami lielu interesentu jeb sekotāju skaitu, lai monetizētu, piemēram, YouTube kanālu, gan ir nepieciešama pietiekami oriģināla ideja vai specifiskas zināšanas. Izmantojot automatizētu e-pasta mārketinga sistēmu, radītais digitālais produkts tiek pirkts bez Jūsu aktīvas iesaistes.
Lieciet savai naudai un citiem īpašumiem pelnīt
Ikviens vēlas nopelnīt vairāk, bet ne vienmēr ir laiks, lai strādātu vairak, tāpēc jāapdomā veidi, kā iegūt pasīvos ienākumus. Lai radītu pasīvos ienākumus, nepieciešams veikt sākotnējas investīcijas, ieguldot laiku, naudu vai citus resursus.
Visticamāk, pirms spēsiet pelnīt papildus līdzekļus, izmantojot kādu pasīvo ienākumu gūšanas avotu būs nepieciešams izveidot uzkrājumus. Bet, ja Jūsu rīcībā jau ir brīvi naudas līdzekļi, nekustamais īpašums vai citi aktīvi, neturiet tos nelietderīgi, izmantojiet tos, lai pelnītu un vairotu savu labklājību.
Gadījumā, ja Jūsu plānu realizēšanai nepieciešams kredīts un vēlaties būt drošs, ka izvēlaties izdevīgāko, ienāciet Sefinance.lv un Jūs saņemsiet labāko iespējamo piedāvājumu. Sefinance.lv ir plaša kreditēšanas pakalpojumu izvēle, ikviens varēs atrast sev piemērotāko risinājumu – patēriņa kredītu, auto kredītu, kredītu remontam, pārkreditāciju vai kādu citu! Atsaucīgie konsultanti labprāt sniegs atbildes uz visiem Jums interesējošiem jautājumiem!