Varētu likties citādi, tomēr nav tā, ka ar skaidru naudu atļauts rīkoties brīvi pēc savas patikas - veicot skaidras naudas darījumus starp fiziskām personām, jāievēro dažādi noteikumi, kas nostiprināti likumā. Šajā rakstā esam apkopojuši informāciju, ko noderīgi zināt.
Kas ir skaidras naudas darījumi?
Skaidrā naudā veikts darījums ir skaidras naudas saņemšana vai izsniegšana par tiesisko attiecību nodibināšanu, grozīšanu, turpināšanu vai izbeigšanu; darījumi var būt, piemēram, pirkums, norēķins ar piegādātāju, aizdevuma saņemšana/izsniegšana, norēķins par nomas pakalpojumu, dāvinājums u. c. Savukārt skaidrā naudā veikta darījuma operācija ir viena darījuma ietvaros veiktā vienreizējā vai daudzkārtējā naudas līdzekļu saņemšana vai izsniegšana atbilstoši noslēgtajam darījumam. Liela daļa cilvēku izvēlas veikt darījumus tieši ar skaidru naudu, jo skaidrai naudai ir vairākas būtiskas priekšrocības: tā nodrošina privātumu, to ir ātri un viegli pārskatīt, tā ir iekļaujoša u.c.
Vai ir ierobežojumi skaidras naudas darījumiem starp fiziskām personām?
Tā kā skaidras naudas darījumi nav izsekojami un tie var tikt veikti savtīgos nolūkos, attiecībā uz tiem pastāv zināmi ierobežojumi. Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā noteikts: Juridiskām personām, individuālajiem komersantiem, saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī fiziskām personām, kas neveic saimniecisko darbību, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 euro (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās). Šis ierobežojums attiecināms uz katru atsevišķo darījumu ar vienu darījumu partneri, neatkarīgi no tā, kādā laika posmā tie notiek. Turklāt, pēc 2019. gada 1. maija nodokļu maksātāji, t.sk. fiziskas personas, kuras neveic saimniecisko darbību, vairs nedrīkst veikt darījumus ar nekustamo īpašumu skaidrā naudā, neatkarīgi no darījuma summas.
Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) 30. panta 1. daļu un 7. daļu noteikts skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas pienākums - nodokļu maksātāji, izņemot fiziskas personas, kuri nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15. datumam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā deklarē visus iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktos darījumus, kuru summa pārsniedz 1500 eiro (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās). Darījuma dalībnieka darījums ar fizisko personu, kura nav individuālais komersants un nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja, ir jādeklarē, ja darījuma summa vienā operācijā pārsniedz 3000 eiro.
Attiecībā uz naudas darījumiem, par darījumu deklarēšanu nav jāuztraucas, piemēram, pārskaitot naudu radiniekam līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai laulātajam.
Kas notiek, ja skaidras naudas darījumu limits tiek pārsniegts?
Par darījuma veikšanu skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 eiro, fiziskām personām tiek piemērots naudas sods 15% apmērā no darījuma summas. Tāpat naudas sods tiek piemērots gadījumā, ja, pārsniedzot skaidras naudas darījumu limitu, darījums netiek deklarēts vai tas izdarīts nekorekti.
Jāņem vērā, ka juridiskām personām, pārsniedzot skaidras naudas darījumu limitu, tiek piemēroti citi, lielāki naudas sodi.
Kādi dokumenti ir jāuzrāda, veicot skaidras naudas darījumus starp fiziskām personām?
Veicot skaidras naudas darījumus starp fiziskām personām, ir svarīgi pārbaudīt, vai fiziskā personā ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicējs, jo no tā atkarīgs, kā deklarēt darījumu - par mēnesi (ar saimnieciskās darbības veicēju) vai par gadu (ar fizisku personu, kas neveic saimniecisko darbību), kā arī svarīgi saprast, vai skaidras naudas darījums tiek veikts saimnieciskās darbības ietvaros vai nē. Informācija par saimnieciskās darbības veicējiem pieejama VID nodokļu maksātāju reģistrā jeb www.vid.gov.lv sadaļā ''Publiskojamo datu bāze''.
Pirkšanas-pārdošanas gadījumā ir svarīgi pirkšanas-pārdošanas dokumenti, kas vajadzības gadījumā pierāda darījuma faktu. Lai būtu drošs, ka darījums tiek veikts ar īsto personu, svarīgi pārliecināties par personas identitāti, lūdzot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu - pasi vai ID karti.
Skaidras naudas aizņemšanās no privātpersonas
Dzīvē mēdz būt dažādas situācijas, kad var rasties nepieciešamība aizņemties naudu. Lai arī šobrīd dažāda veida aizdevumus piedāvā gan bankas, gan nebanku aizdevēji, nereti tiek izskatīta arī tāda iespēja kā naudas aizdevums no privātpersonas. Tomēr, lai, aizņemoties naudu no privātpersonas, nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus, jāņem vērā daži būtiski faktori:
- Maksātspēja. Lai arī aizņemties no privātpersonas var būt vienkāršāk, kā arī var vienoties par izdevīgākiem nosacījumiem, aizdevums tāpat būs jāadod, līdz ar to ieteicams īpaši rūpīgi izvērtēt savas iespējas aizdevumu godprātīgi atmaksāt.
- Juridiskā aizsardzība. Neatkarīgi no tā, kāda ir darījuma summa un nosacījumi, aizņemšanās faktu vajadzētu piefiksēt rakstiskā veidā jeb noslēgt aizdevuma līgumu. Tas ir gan aizdevēja, gan aizņēmēja interesēs, jo vajadzības gadījumā darījumu varēs pierādīt - aizdevējam būs lielākas izredzes atgūt naudu, savukārt aizņēmējam būs sava veida garants, ka aizdevējs neizvirzīs jaunus nosacījumus vai neizteiks nepamatotas pretenzijas.
Kādi ir riski, veicot skaidras naudas darījumus starp fiziskām personām?
Galvenais risks, kas pastāv, kad tiek veikti skaidras naudas darījumi starp fiziskām personām - juridiskās aizsardzības trūkums. Šī iemesla dēļ nekādā gadījumā nevajadzētu veikt skaidras naudas darījumus uz godavārda pamata - vienmēr vajadzētu noslēgt darījuma līgumu, iekļaujot tajā atbilstošu informāciju (atkarībā no darījuma veida, abu pušu vārdu un uzvārdu, personas kodu, darījuma summu, darījuma datumu/termiņu u.c.) Dažādu līgumu paraugi pieejami internetā. Ja neesat drošs par darījuma juridisko pusi, varat vērsties pēc palīdzības pie notāra.
Lai arī šobrīd lielākā daļa cilvēku izmanto bezskaidru naudu, skaidra nauda joprojām ir neatņemama ekonomikas sastāvdaļa, līdz ar to tā ir un tuvākajā nākotnē būs svarīgs darījumu norēķinu līdzeklis un līdzekļu uzkrāšanas instruments. Ceram, ka augstāk minētā informācija Jums noderēs, un Jūs varēsiet būt drošs, ka, veicot skaidras naudas darījumus, rīkojaties saskaņā ar likumu.