Mūsdienās interneta vidē mēs iepazīstamies ne tikai ar dažāda veida saturu, apmaināmies ar informāciju, bet tīmeklī notiek arī ļoti liela daļa no mūsu finanšu darbības, līdz ar to arī drošība internetā kļūst arvien svarīgāka. Drošība internetā saistīta ne vien ar informācijas noplūdi un ļaunprātīgu izmantošanu, bet arī ar emocionāliem riskiem, ar ko bieži vien interneta vidē nākas saskarties bērniem.
Bērnu drošība internetā ir vecāku ziņā, bet bieži vien pieaugušie uzskata, ka pietiek ar antivīrusu, un nav vairāk informēti par drošu interneta izmantošanu. Plašāku informācija par to, ko darīt, lai interneta lietošana būtu drošāka Jūsu bērniem, iesakām meklēt Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV mājaslapā, bet turpinājumā 5 noderīgi padomi vispārīgai drošībai internetā.
#1 Sargiet savas paroles
Izmantojiet unikālas paroles
Varētu šķist, ka, lai piekļūtu dažādiem saviem profiliem un kontiem, izmantot vienu paroli ir vienkāršāķ un ērtāk, bet tas atvieglos darbu arī interneta ļaundariem. Daudzos, jo īpaši oficiālos portālos, tiek glabāta sensitīva personīgā informācija, ko ļaundari var izmantot krāpniecības nolūkos. Lai viņiem tas nebūtu vienkārši, paaugstiniet savu drošību internetā izmantojot unikālas un stipras paroles.
Lietojiet paroļu pārvaldnieku
Protams, ja Jums ir lietotāja konts vairākos portālos, e-pasts, sociālo tīklu profili, u.tml., atcerēties visas paroles var būt ļoti sarežģīti. Risinājums ir izmantot paroļu pārvaldnieku. Šādu pakalpojumu piedāvā kā vietnes, tā ierīces, piemēram, Google un Samsung.
Kad profilu neizmantojiet, izlogojieties!
Pēc tam, kad darbības interneta bankā beidzāt, izlogojieties un aizveriet pārlūku. Tas ir īpaši svarīgi, ja lieto internetu publiskās vietās. Izlogošanās samazinās iespēju, ka uzbrucējs izmantos pārlūku, lai pieprasītu informāciju no citām vietnēm, kurās esat ielogojies.
#2 Pieslēdzieties izmantojot VPN
VPN jeb virtuālais pirvātais tīkls izveido drošu, šifrētu savienojumu starp Jūsu ierīci un internetu. Lai labāk saprastu, kas ir VPN, iztēlojieties tuneli, kas savieno Jūsu datoru un interneta serveri. Informāciju, kas ceļo pa tuneli var redzēt tikai, var redzēt tikai serveris un Jūsu ierīce, tādējādi citu cilvēku piekļuve tai tiek liegta.
Īpaši riskanti ir pieslēgties bezmaksas internetam, piemēram, lidostā vai kafejnīcā. Pieslēdzoties publiskam bezmaksas internetam, neizmantojot VPN, dators būs īpaši neaizsargāts.
#3 Regulāri atjauniniet programmatūru
Aplikācijas un cita veida programmatūru izstrādā cilvēki, kas nozīmē, ka tajās var būt kļūdas. Kļūdas var būt saistīti ar drošību, tātad būtiski apdraudēt gan bērnu, gan pašu drošību internetā. Interneta ļaundari jeb hakeri spēj pārlūkot internetu un meklēt ierīces, kurās ir "kļūdainā" programmatūra, tāpēc svarīgi regulāri atjaunot programmatūru kā datoros, tā telefonos.
Kad kļūdas un trūkumi konstatēti un laboti, programmu veidotāji mums sūta paziņojumus par to, ka ir pieejams svarīgs drošības atjauninājums. Ja atjauninājums netiek lejupielādēts, mūsu ierīces paliek atvērtas hakeru uzbrukumiem, jo arī viņiem pienāk šādi paziņojumi, un, kā jau minēts, hakeri spēj meklēt ierīces, kam atjauninājums nav veikts.
#4 Izvairieties no pikšķerēšanas
Kas ir pikšķerēšāna?
Pikšķerēšana ir darbība, kad kibernoziedzinieki zog datus, panākot, ka tiek atvērts ļaunprātīgs links vai e-pasta pielikums. Uzbrucēji pikšķerēšējot caur e-pastu, sociālajiem tīkliem un citām programmām inficē Jūsu ierīci ar ļaunprātīgu programmatūru vai zog Jūsu akreditācijas datus.
Izvairieties no pikšķerēšanas - nespiediet uz linkiem!
Ja saņēmāt e-pastu, īsziņu, čata ziņu, nespiediet uz tajā esošajiem linkiem un pielikumiem. Bieži vien ļaundari atdarina oficiālas vietnes, piemēram, DPD, Facebook, u.c., un, uzspiežot uz linka, cilvēkus aicina ielogoties, lai atkārtoti pieslēgtos vai piekļūtu, piemēram, sūtījuma informācijai. Iespējams, ka pat nepamanīsiet, kā nodosiet savu maksājumu kartes informāciju ļaundariem.
Lai pasasrgātu sevi, pirms atvērt jebkāda veida linkus vai pielikumus, pārbaudiet sūtītāju. Pirmais, ko var darīt - apskatīties sūtītāja e-pasta adresi. Bieži it kā "oficiālais" e-pasts tiek sūtīts no adresēm, kas reģistrētas publiskos serveros, piemēram, Google gmail. Tāpat, ja iespējams, sazinieties ar personu vai uzņēmumu, izmantojot citu platformu vai mediju, un pārliecinieties par sūtījuma autentiskumu.
Pārbaudiet adresi - izmantojiet uzticamu DNS
Datori un viedtālruņi neizmanto cilvēku valodu, bet ar DNS jeb domēna vārdu sistēmu (Domain name system) pārtulko to skaitļos. Piemēram, tad, kad mēs ierakstām pārlūkā "facebook.com", ierīce piekļūst DNS, lai iegūtu skaitļu kombināciju, kas savieno Jūsu datoru ar Facebook.
Ja tiek izmantots neuzticams, kompromitēts DNS serveris, Jums var tikt atsūtīta viltus informācija, kas tālāk aizved uz viltus lapu. Tas nozīmē, ka, lai pasargātu sevi, pirms ielogoties kādā vietnē, mums jāpievērš uzmanība tam, lai domēna vārds vienmēr būtu precīzs, jo ļaundari bieži vien nomaina vienu burtu vai lieto garus, sarežģītus domēnus.
#5 Sargājiet savus personīgos datus
Izvairieties no pārlieku daudz informācijas publicēšanas sociālajos tīklos, bet datu uzglabāšanai mākonī, lietojiet uzticamus un drošus pakalpojumus, piemēram, DropBox vai Microsoft OneDrive. Pirms veikt kādu pirkumu nezināmā interneta veikalā, pārliecinieties, vai tas eksistē - piezvaniet uz kontakttālruni vai aplūkojiet atsauksmes.
Tāpat ieteicams kontrolēt aplikāciju un programmu skaitu, lejupielādējot tikai tās, kas nepieciešamas. Bieži vien pat nepamanām, ka, pirms instalējam jaunu aplikāciju, dodam tai pieeju mūsu kontaktiem, foto galerijai un citiem datiem.
Internets ir apbrīnojams cilvēces sasniegums, bet tas ir arī bīstams. Katrs no mums ir atbildīgs par savu un savu bērnu drošību internetā, un šie daži padomi būs labs sākums ceļā uz to.
Gadījumā, ja Jūsu plānu realizēšanai nepieciešams kredīts un vēlaties būt drošs, ka izvēlaties izdevīgāko, ienāciet Sefinance.lv un Jūs saņemsiet labāko iespējamo piedāvājumu. Sefinance.lv ir plaša kreditēšanas pakalpojumu izvēle, ikviens varēs atrast sev piemērotāko risinājumu – patēriņa kredītu, auto kredītu, kredītu remontam, pārkreditāciju vai kādu citu! Atsaucīgie konsultanti labprāt sniegs atbildes uz visiem Jums interesējošiem jautājumiem!