Velosipēdi ir daudzveidīgi. Velobraukšana var būt gan saudzīga fiziskā aktivitāte, gan intensīvs treniņš, gan ļoti ekstrēms sporta veids. Braukt ar velosipēdu var ar mērķi izkaidēties vai nedaudz izkustēties, tas var būt arī galvenais ikdienas transportlīdzeklis. Braucot ar divriteni, Jūs ietaupīsiet ne tikai savus līdzekļus, bet arī dabas resursus, vienlaikus uzlabosiet vispārējo fizisko sagatavotību.
Piemēram, Nīderlandē aptuveni 36% iedzīvotāju kā galveno transportlīdzekli izmanto velosipēdu. Tie ir aptuveni 27% no visas transporta kustības šajā valstī.
Latvijā, pēc 2020.gadā publicētiem datiem, ar velosipēdu ikdienā pārvietojas aptuveni 6% iedzīvotāju, bet 35% izmanto velosipēdu vismaz vienu reizi nedēļā ar nolūku izklaidēties un atpūsties. Pozitīvi, ka, uzlabojoties infrastruktūrai un pieaugot velotūrisma maršrutu skaitam, arī Latvijā velobraucēju skaits katru gadu turpina pieaugt.
Izvēlēties piemērotāko velosipēdu plašājā un daudzveidīgajā piedāvājumu klāstā nav vienkārši, tāpēc turpinājumā pieejamā informācija jeb 5 padomi, kā izvēlēties velosipēdu, būs lietderīgi ne tikai tiem, kas plāno iegādāties savu pirmo velosipēdu, bet arī tiem, kas ieturējuši garāku pārtraukumu kopš pēdējās velosipēda iegādes.
Pirmā velosipēda izvēle
Nosakiet velosipēda iegādes mērķi
Piemērotāko velosipēda veidu Jūs varēsiet izvēlēties atbilstoši lietošanas mērķim. Pirms izvēlēties to, kāda tipa velosipēdu jāiegādājas, apdomājiet, kā vēlaties to izmantot. Tas, kāds velosipēds Jums būs piemērotākais, atšķirsies no tā, vai Jūs plānojat to izmantot, piemēram, ikdienas transportam, tātad braukšanai pa pilsētu, vai sportam, braucot pa šoseju vai meža takām.
Izvēlieties pareizo velosipēda tipu
Pēc tam, kad noteikti mērķi, kādiem velosipēdu izmantosiet, atliek izvēlēties piemērotāko velosipēda tipu. Piemēram, palūkojoties uz pilsētas, šosejas vai kalnu velosipēdiem, uzreiz redzams, ka katra tipa velosipēdiem ir citādāka konstrukcija, kas nodrošina ērtāku velosipēda lietošanu atkarībā no tā, kāds ir tā izmantošanas mērķis - pārvietošanās, sports, atpūta vai izklaide.
Piemēram, pilsētas velosipēdi parasti ir vienkāršāki, tiem ir mazāk pārnesumu un, braucot ar tiem, Jūs atradīsieties vairāk sēdus pozīcijā. Savukārt pludmales velosipēdam, salīdzinot ar pilsētas velosipēdu, visticamāk būs smagāka konstrukcija un daudz platākas riepas, ar kurām ērta būs arī pārvietošanās pa pludmales smiltīm.
Sportam un ātrai braukšanai ir paredzēti šosejas velosipēdi. Kā jau to pasaka priekšā nosaukums, tie ir paredzēti braukšanai pa šoseju, līdzenu un gludu virsmu, jo, lai samazinātu pretestību, šo velosipēdu riepas ir ļoti šauras. Tas nozīmē, ka jāņem vērā - šādu velosipēdu visticamāk varēs izmantot tikai sportam, nevis brīvdienu tūrisma izbraucieniem, kuros ietilpst arī braukšana pa meža takām un zemes
ceļiem.
Izbraucieniem pa dabas un meža takām piemērotāki būs kalnu velosipēdi, bet braukšanai pa pilsētu un svētdienas tūrisma izbraucieniem pats piemērotākais velosipēda tips ir šobrīd ļoti aktuālais hibrīds. Hibrīda tipa velosipēdam ir kaut kas no kalnu, pilsētas un šosejas velosipēda.
Tie, kam interesē velosipēdi bērniem šo soli var izlaist. Iegādājoties velosipēdu bērniem būs salīdzinoši vienkāršāk, jo bērnu velosipēdi parasti netiek iedalīti tipos, bet gan pēc konstrukcijas vairāk atgādina kalnu vai hibrīda velosipēdu. Galvenais ir izvēlēties piemerotāko velosipēdu izmēru.
Piemeklējiet pareizo velosipēda izmēru
Bieži viena no lietām, ko cilvēki aizmirst ņemt vērā, ir velosipēda izmērs. Daudzi domā, ka jāņem vērā tikai riteņu izmērs, bet tik pat svarīgs ir arī rāmja izmērs. Rāmja izmērs jāizvēlas atkarībā no no tā, cik garš ir Jūsu augums un kājas.
Izvēlēties velosipēda izmēru tikai pēc auguma garuma nebūtu ieteicams, jo, ja Jums ir, piemēram, izteikti garas vai īsas kājas pret ķermeņa augšdaļu, iespējams Jums vajadzēs lielāku vai mazāku rāmi nekā nosaka Jūsu auguma garums. Arkarībā no ražotāja velosipēdiem tiek piešķirti izmēri centimetros, collās vai tāpat kā apģērbam - XS, S, M, L, XL.
Tas, kā izvēlēties pareizā izmēra velosipēdu, nav sarežģīti. Apsēžoties uz velosipēda, Jums būtu jāspēj ar atbrīvotām rokām atspiesties pret stūres stieni tā, lai mugura nenoapaļotos, bet, attālumam no velosipēda rāmja līdz Jums, būtu jābūt tādam, lai, stāvot virs velosipēda, būtu vismaz 4-5 centimetru atstarpe.
Par laimi katrs velosipēds ir vairāk vai mazāk pielāgojams, tam var pacelt un pārbīdīt sēdekli, kā arī stūres stieni. Tas, cik augstam jābūt sēdeklim, ir pilnībā atkarīgs no tā, kāds ir Jūsu kāju garums. Kāju pozīcijai braucot ar riteni jābūt tādai, ka ceļi nekad netiek pilnībā iztaisnoti. Bieži vien bērniem vecāki izvēlas iegādāties lielāku velosipēdu ar domu, ka drīz vien atvase izaugs, tomēr, ja vēlaties, lai arī Jūsu bērns var izbaudīt velobraukšanas prieku, bērnu riteņiem būtu jāatbilst bērnu augumam. Tas ir svarīgi arī, lai bērnu pasargātu no traumām.
Izmēģiniet vairākus velosipēdus
Katram no mums ir citādāks augums, kā arī katrs ražotājs veido nedaudz atšķirīgus velosipēdus, tāpēc, lai piemeklētu pareizā izmēra velosipēdu, būtu ieteicams to izmēģināt. Labākais veids, kā izvēlēties sev visatbilstošāko un piemērotāko, ir izmēģināt vairākus velosipēdus. Tas vajadzīgs ne tikai, lai noteiktu rāmja un riteņu izmēru, bet arī saprastu to, kā jums der sēdeklis, stūres pārklājums, cik smags vai viegls šķiet ritenis.
Neaizmirstiet par aksesuāriem
Jo vairāk detaļu, jo grūtāk ir piemeklēt piemērotāko, taču labā ziņa ir tāda, ka teju jebkurš velosipēds ir pielāgojams. Jums nav jāatsakās no konkrētā divriteņa tikai tādēļ, ka tam nav groziņa, dubļu sargu vai bagāžnieka. Velosipēdiem ir ļoti daudz dažādu aksesuāru, kas ļauj līdz pat nepazīšanai mainīt to izskatu un funkcionalitāti. Ja velosipēda mērķis ir transports, visticamāk būs lietderīgi to aprīkot ar somām, grozu, taurēm un gaismām.
Ja vēlaties iegādāties kvalitatīvu un sev piemērotu velosipēdu, uzreiz aprīkojot to ar visiem nepieciešamajiem aksesuāriem, bet neesatt laicīgi sācis krāt velosipēda iegādei, risinājums, lai arī Jums jau šovasar būtu jauns velosipēds, ir iespēja izmantot patēriņa kredītu. Pirms kredīta noformēšanas gan rūpīgi jāizvērtē sava maksātspēja.
Lai riteņbraukšana būtu ērta un aizraujoša, katram nepieciešams piemeklēt sev piemērotako velosipēdu, izvēloties pareizo velosipēda tipu un izmēru, kā arī aprīkojot to ar lietderīgiem aksesuāriem. Ļoti iespējams arī Jūs drīz vien apsvērsiet iespēju vismaz vasaras sezonā doties uz darbu ar velosipēdu.