Lai ekonomika varētu funkcionēt, tai nepieciešams noteikts skaidras naudas apjoms, līdz ar to skaidra nauda ir un tuvākajā laikā būs svarīgs norēķinu līdzeklis gan Latvijā, gan pasaulē. Skaidrai naudai ir vairākas priekšrocības: tā nodrošina privātumu, tā ir vērtību uzkrāšanas līdzeklis, tā ir ātra un pārskatāma u.c. Tomēr katrā valstī pastāv zināmi skaidras naudas lietošanas ierobežojumi, kas nostiprināti likumā. Šajā rakstā stāstām vairām par to, cik daudz skaidras naudas var ieskaitīt kontā - turpiniet lasīt, lai būtu drošs, ka ikdienā ar skaidru naudu rīkojaties saskaņā ar likumu.
Vai ir ierobežojumi, cik daudz skaidras naudas var ieskaitīt kontā?
Kopumā nav nekādu ierobežojumu, tomēr tas, cik daudz skaidrs naudas var ieskaitīt kontā, var būt atkarīgs arī no izvēlētās bankas, kurā atvērts konts. Jāņem vērā, ka, līdz ko iemaksa pārsniedz noteiktu slieksni, tai var tikt piemērota bankas komisijas maksa, kā arī var būt nepieciešams pierādīt naudas izcelsmi. Šobrīd likumā “Par nodokļiem un nodevām” bankām un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem noteikts pienākums reizi gadā sniegt VID informāciju par naudas apgrozījumu klienta kontos, ja tas pārsniedz 15 000 eiro gadā.
Kādi ir skaidras naudas ieskaitīšanas ierobežojumi Latvijā?
Līdz ar nodokļu deklarāciju iesniegšanas termiņiem aktualizējies arī jautājums par skaidras naudas ieskaitīšanu un ar to saistītajiem ierobežojumiem Latvijā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļas sniegto informāciju, normatīvie akti Latvijā neierobežo skaidras naudas iemaksu un izņemšanu no privātpersonas bankas konta. Līdz ar to, privātpersonai veicot skaidras naudas iemaksas un izņemšanu no bankas konta, tas netiek uzskatīts par skaidras naudas darījumu. Attiecīgi - tas nav jādeklarē.
Tomēr esiet uzmanīgs un nejauciet to ar situāciju, kad naudu ieskaita radinieks, draugs vai paziņa! Ja naudas pārskaitītāju ar naudas saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, brāļi, māsas, onkuļi, tantes, brāļu un māsu bērni) un nauda tiek pārskaitīta vienas mājsaimniecības ietvaros tās uzturēšanai (piemēram, vecāki pārskaita naudu saviem bērniem), tiek uzskatīts, ka neveidojas ienākums, līdz ar to naudas saņēmējam no saņemtās naudas summas nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tātad - skaidras naudas pārskaitījums radiniekiem un laulātajiem iespējams bez ierobežojumiem.
Savukārt, ja skaidru naudu ieskaita dzīvesbiedrs, ar kuru nav noslēgta laulība, vai cits cilvēks, ar kuru nav radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, tad ir spēkā ierobežojums - ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek naudas summu, kas nepārsniedz 1425 eiro gadā. Pretējā gadījumā jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un jāsamaksā nodoklis.
Vai ir jāmaksā komisijas maksa par skaidras naudas ieskaitīšanu kontā?
Jāņem vērā, ka pie konkrēta iemaksu apjoma var nākties maksāt komisijas maksu par skaidras naudas ieskaitīšanu kontā. Tas, kāds ir skaidras naudas ieskaitīšanas limits un kāds ir komisijas maksas apmērs, atkarīgs no izvēlētās bankas, kurā atvērts konts.
Kādi dokumenti var būt nepieciešami lielu summu ieskaitīšanai kontā?
Lai kontā ieskaitītu lielas naudas summas ar bankomāta palīdzību, nav nepieciešami nekādi papildu dokumenti, taču filiālē būs nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti). Pārsniedzot noteiktu iemaksu slieksni, būs nepieciešami dokumenti, kas pierāda naudas izcelsmi. Atgādinām, ka šobrīd likumā “Par nodokļiem un nodevām” bankām un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem noteikts pienākums reizi gadā sniegt VID informāciju par naudas apgrozījumu klienta kontos, ja tas pārsniedz 15 000 eiro gadā.
Vai ir kādi riski, kas saistīti ar skaidras naudas ieskaitīšanu kontā?
Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, kopumā skaidras naudas ieskaitīšana kontā ir droša. Tomēr tas, cik skaidras naudas ieskaitīšana ir droša, atkarīgs arī no paša naudas pārvaldītāja, un, jo zinošāks viņš būs par potenciālajiem riskiem, jo veiksmīgāk varēs veikt naudas ieskaitīšanu. Pāris potenciālie riski:
Naudas pārvietošana
Pārvietojot skaidru naudu, lai pēc tam varētu to ieskaitīt kontā, jābūt piesardzīgām un vērīgam! Diemžēl mēs nekad nevaram paredzēt, kā rīkosies cilvēki mums apkārt, un vienmēr pastāv zināms zādzības risks, tādēļ naudas pārvietošanai ieteicams izmantot neuzkrītošu/drošu iepakojumu. Ja nepieciešams pārvietot lielu naudas summu, iespējams, laba doma ir piesaistīt apsardzi.
Interneta krāpnieki
Šobrīd bankas kontu iespējams pārvaldīt internetā, kā rezultātā diemžēl aktivizējušies interneta krāpnieki. Ieskaitot skaidru naudu kontā un pārvaldot to, jābūt uzmanīgam - atgādinām, ka bankas pārstāvji Jums nezvanīs un nerakstīs e-pasta ziņas, lai noskaidrotu Jūsu konta vai maksājumu kartes datus! Tāpat ļoti rūpīgi jāpārvalda Smart-ID rīks un, ja kāds no kodiem Jums liekas aizdomīgs, nekādā gadījumā neapstipriniet to!
Cilvēciskais faktors
Lai ieskaitītu kontā skaidru naudu ar bankomāta palīdzību, nepieciešams ievadīt PIN kodu. Vienmēr pastāv zināms risks, ka apkārtējie to var noskatīt, tādējādi riskējot ar savu finanšu drošību, vai tas tiks aizmirsts, tādējādi bloķējot pieeju saviem kontiem un savas finanšu iespējas, tādēļ, ja Jums ir kādas bailes/uztraukums par savas naudas drošību vai piekļuvi tai, ieteicams sazināties ar banku.
Latvijas Bankas dati liecina, ka bankomātos iemaksātais skaidras naudas apjoms pēdējos gados ir pieaudzis, tādēļ, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus, ir svarīgi sekot līdzi savu finanšu plūsmai un zināt likumu - ceram, ka šajā rakstā sniegtā informācija ir Jums noderīga. Lai varētu vairot finansiālo stabilitāti un labklājību, ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam vajadzētu rūpēties par savu finanšu pārvaldību, t.sk. plānot savu budžetu un vajadzības gadījumā aizņemties atbildīgi.
Finanšu risinājumi dažādām vajadzībām un situācijām pieejami Sefinance.lv - ienāciet un noskaidrojiet, kāds ir Jūsu kredītlimits! Tomēr atgādinām, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ sākumā nepieciešams izvērtēt savas finansiālās iespējas aizdevumu godprātīgi atmaksāt!