Dzīvokļa remonts var izrādīties garš un sarežģīts process, ja pirms tā uzsākšanas nenotiek pamatīga plānošana. Var remontēt dzīvokli pašu spēkiem, taču tam vajadzīgas noteiktas prasmes un arī zināmas iemaņas. Protams, var nolīgt speciālistus, tomēr vispirms jāizvērtē, kādā secībā tas tiks veikts un kādas būs remonta kopējās izmaksas.
Kā plānot un aprēķināt remonta izmaksas?
Ja tiek nolemts remontēt pašu spēkiem, jāizveido nepieciešamo materiālu un instrumentu saraksts, tad jāsalīdzina to cenas dažādos veikalos un jāsastāda detalizēta tāme. Šādu tāmi būtu nepieciešams izveidot katrai telpai, neatkarīgi no tā, kādi darbi tajā tiks veikti. Tāmes sastādīšanai var pieaicināt draugus vai radiniekus, kuri savā dzīvoklī jau ir veikuši remontu.
Uzticot remontu profesionāliem speciālistiem, tiks veikta pamatīga dzīvokļa apskate, mērījumi un darba apjomu precizēšana, lai sastādītu remonta plānu, kā arī sagatavotu projektu un tāmi. Profesionālis to noteikti paveiks labāk, bet svarīgi ir atrast uzticamu meistaru vai firmu, kas ieteiks labākos materiālus un risinājumus, kā arī norādīs uz darbiem, par kuriem pat neesat iedomājušies. Tas, protams, sadārdzinās izmaksas, bet iespējams, ka rezultāts būs labāks.
Kā plānot remontu – prioritātes, tāme un naudas ietaupīšana
Ja vēlaties ietaupīt, dzīvokļa remonts jāveic pašiem, tad nevajadzēs uztraukties par darbu izmaksām. Atliek vien salīdzināt nepieciešamo materiālu un instrumentu cenas, tad iegādāties visas vajadzīgās lietas.
Pirms remonta uzsākšanas ir jāizlemj - remontēt visu dzīvokli vai to veikt pa vienai telpai. Tāpēc ir jānosaka prioritātes un remonta nepieciešamība visās telpās. Varbūt tas nav vajadzīgs un kā risinājums ir dzīvokļa kosmētiskais remonts. Tomēr, atceroties teicienu, ka skopais maksā divreiz, rūpīgi jāizvērtē apjomīgāko darbu nepieciešamība.
Tā ir elektroinstalāciju izvērtēšana, nepieciešamības gadījumā arī pārplānošana un nomaiņa, kā arī kanalizācijas cauruļu un santehnikas nomaiņa un uzstādīšana. Tāpat jāizvērtē apkures sistēmas kvalitāte, iespējams, ka vajadzīga arī radiatoru maiņa vai krāsns pārbūve. Svarīga ir arī durvju un logu kvalitātes izvērtēšana. Padomājiet, vai saviem spēkiem varēsiet to visu paveikt.
Atkarībā no tā, kādā secībā tiek plānoti remontdarbi, ir jāsastāda tāme, izvērtējot savas finansiālās iespējas. Laicīgi sastādot tāmi, ir iespēja sekot līdzi akciju piedāvājumiem veikalos, lai iegādātos nepieciešamos materiālus un instrumentus ar atlaidi, kad cenas ir krietni zemākas. Tomēr nevajadzētu taupīt uz materiālu kvalitāti, lai tie tik ātri nenolietotos. Domājiet ilgtermiņā! Secinājums: samazināt remonta izmaksas palīdzēs rūpīga materiālu un darbaspēka cenu izpēte.
Remonta tāmē detalizēti ir jāiekļauj visi darbi un tiem nepieciešamie materiāli. Piemēram, nevar aprēķināt sienas un griestu remonta izmaksas, ja nav izrēķināts, cik daudz un kādus materiālus vajadzēs iegādāties. Tie ir dažādi, gan apdares materiāli, krāsas vai tapetes, tapešu līme utt. Ja to cena ir zema, rūpīgi izvērtējiet to kvalitāti! Atcerieties, ka tāmes pozīcijas ir: nepieciešamo materiālu daudzums un cena, kā arī samaksa par remonta darbu veikšanu.
Dzīvokļa remonta izmaksas
Saskaitot kopā plānotās remonta izmaksas, kas ir materiālu cena un darba apmaksa meistaram, šai summai noteikti jāpiepluso vēl 10-15%, jo remonta laikā vienmēr atklājas kādi neplānoti apstākļi un nepieciešamas papildu izmaksas. Lielāku remonta darbu veikšanai jāieplāno arī tāda pozīcija, kā būvgružu konteinera noma. Nedrīkst aizmirst, ka konteinera novietošana daudzdzīvokļu mājas pagalmā ir jāsaskaņo ar apsaimniekotāju. Par to der padomāt jau sākot plānot remontu.
Mūžīgā problēma - vai pietiks nepieciešamo naudas līdzekļu, lai remontu veiktu kvalitatīvi un tas nebūtu jāpārtrauc finansiālu apstākļu dēļ. Ir divas iespējas - krāt naudu vai aizņemties. Naudas krāšana var izrādīties ilgāks process kā plānots, bet ja nav katastrofāla situācija, remonts var arī pagaidīt.
Ja remonts vairs nevar gaidīt, nākas domāt par aizņēmumu. Tas jādara apdomīgi, vispirms jāizvērtē ienākumi un izdevumi, lai saprastu, cik lielu summu var aizņemties. Tad jāsalīdzina kredītiestāžu piedāvātie aizdevumu veidi remontam un jāizvēlas izdevīgākais. Piemēram, uzņēmums Sefinance piedāvā klientiem izdevīgus aizdevumus remontam ar fiksētu procentu likmi, brīvi plānojot remontdarbus sev piemērotā veidā un apjomā.
Cik plaši remonta darbi ieplānoti?
Nopērkot dzīvokli, remontu vajadzētu veikt visām telpām, jo mēbeļu pārvietošana no telpas uz telpu ir apgrūtinoša. Ja plānots nomainīt durvis un arī logi vairs neatbilst prasībām, to labāk uzticēt speciālistiem, jo durvju un logu maiņa nav tik vienkārša, kā tas liekas, skatoties no malas.
Pēc tam jau var veikt kosmētisko remontu arī pašu spēkiem. Tomēr jārēķinās, ka tā var būt jauna grīdas seguma ieklāšana, sienu un griestu krāsošana vai tapešu nomaiņa un elektrības rozešu nomaiņa, kas lielus ieguldījumus neprasīs. Taču jāpadomā arī par esošo mēbeļu atbilstību jaunajam interjeram.
Lielākas problēmas ir tad, ja nākas remontēt dzīvokli, kurā dzīvojat. Speciālisti iesaka sāk remontu ar tām telpām, kuras tiek visvairāk izmantotas. Tās parasti ir virtuve, vannas istaba un tualete.
Ja ir iecerēts virtuvi paplašināt, demontējot kādu sienu, to vispirms jāsaskaņo ar vietējo būvvaldi. Tāpat šāda saskaņošana nepieciešama jebkādu pārbūves darbu veikšanai. Vienkāršākas dzīvokļa pārbūves darbiem var pietikt ar būvvaldē iesniegtu apliecinājumu karti, bet nopietnākai pārbūvei var būt nepieciešams arī būvprojekts. Šādā gadījumā jārēķinās ar papildu izmaksām.
Plānojot remontu krietni sen celtā mājā, noteikti jāpadomā par santehnikas cauruļu nomaiņu. Arī jaunas santehnikas uzstādīšana ir diezgan sarežģīta, ko, iespējams, saviem spēkiem neizdosies paveikt. Pārsvarā visās vecākajās daudzdzīvokļu mājās tās ir nolietojušās. Ja remonta laikā tās netiek nomainītas, iespējams, ka pēc dažiem gadiem tāpat nāksies nomainīt un vēlreiz veikt sienas apdares vai citus kosmētiskā remonta darbus. Flīžu maiņa nav vienkārša, ko arī labāk uzticēt speciālistam. Svarīgi ir arī tas, kāds grīdas segums un sienu apdares materiāli tiks izvēlēti, cik sarežģīta ir to ieklāšana. No tā atkarīgas gan izmaksas, gan arī remonta kvalitāte.
Istabas var remontēt pakāpeniski, izremontējot telpu pēc telpas, vai arī vienā gadā izremontējot vienu istabu, bet nākamajā otru. Bet šādā gadījumā gan jārēķinās ar mēbeļu pārnēsāšanu, kā rezultātā nepieciešamo lietu sarakstā var uzrasties arī mēbeļu maiņa. Nopietni jāpadomā par grīdas seguma materiāliem. Speciālisti iesaka istabā ieklāt lamināta vai parketa grīdas segumu, tomēr to katram ir jāizvērtē pašam, ņemot vērā savas finansiālas iespējas un telpu dizaina veidošanas principus.
Kāds ir piemērotākais laiks dzīvokļa remontam?
Nav ieteicams ieplānot remontu gada aukstākajā periodā, jo remonta laikā svarīga ir arī vēdināšana. Daudzi cilvēki remontus veic arī atvaļinājuma laikā. Piemēram, vannas istabas un tualetes remonts var sarežģīt dzīvi, jo tās ir pirmās nepieciešamības telpas. Tādēļ vannas istabas remontu daudzi plāno atvaļinājuma laikā, kad ir iespējams atstāt dzīvokļa remontu meistara ziņā, lai atgrieztos tajā pēc remontdarbiem. Tomēr to drīkst darīt tikai tad, ja pilnībā uzticaties savam meistaram.