Kādos gadījumos var atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus?
Ik gadu, tuvojoties marta mēnesim, aktuāls kļūst jautājums par gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu, lai saņemtu pārmaksātos nodokļus.
Nodokļu pārmaksas var rasties dažādos gadījumos, un ir svarīgi zināt, kādos gadījumos tiek piedāvāta iespēja atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus. Latvijā pastāv vairāki scenāriji, kad nodokļu maksātājs var prasīt atgriezt pārmaksātos nodokļus. Lai pilnībā izprastu šo procesu, ir svarīgi iepazīties ar likumiem un noteikumiem, kas regulē nodokļu atmaksu Latvijā un piedāvā iespēju atgūt daļu no samaksātajiem nodokļiem.
Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kas ir gada ienākumu deklarācija, kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt pārmaksātos nodokļus par iepriekšējo gadu.
Gada ienākumu deklarācija
Gada ienākumu deklarācija ir oficiāls dokuments, ko persona iesniedz Valsts Ieņēmumu dienestam, lai deklarētu savus ienākumus un izdevumus par noteiktu finanšu gadu. Šī deklarācija ļauj valsts nodokļu iestādēm aprēķināt nodokļus, kas jāmaksā vai atgriež jebkuram nodokļu maksātājam. Tajā var būt iekļauti dažādi ienākumu avoti, piemēram, darba alga, investīciju peļņa, sociālie ienākumi utt.
Fiziskām personām gada ienākumu deklarācija var ietvert arī informāciju par atvieglojumiem, atlaidēm, ziedojumiem vai citiem faktoriem, kas var ietekmēt nodokļu aprēķinus.
Gada ienākumu deklarācijai ir divi veidi — obligātā un brīvprātīgā. Gan brīvprātīgi iesniedzamajai, gan obligātajai deklarācijai aizpildāms viens un tas pats dokuments Elektroniskās deklarēšanas sistēmā — gada ienākumu deklarācija.
Obligāti iesniedzamā gada ienākumu deklarācija
Latvijas iedzīvotājiem, par kuriem gada laikā iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā, gada ienākumu deklarācija jāsniedz obligāti. Iesniedzot šo deklarāciju, iedzīvotāji var atgūt nodokļa pārmaksu par attaisnotajiem izdevumiem. Tos var saņemt iesniedzot deklarācijai maksājumu dokumentus, piemēram, čekus vai kvītis.
Obligāti iesniedzamā ienākumu deklarācija par iepriekšējo gadu ir jāiesniedz no 1.marta līdz 1.jūnijam. Ja gada ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, tad no 1.aprīļa līdz 1.jūlijam.
Brīvprātīgi iesniedzamā gada ienākumu deklarācija
Ikviens Latvijas iedzīvotājs, par kura ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu no valsts pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Lai saņemtu atmaksu par pārmaksātajiem nodokļiem, ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Tai jāpievieno attaisnotos izdevumu apliecinoši dokumenti, piemēram, čeki vai kvītis. Tāpat nodokļu atmaksu var saņemt par nepiemērotiem nodokļu atvieglojumiem, šajā gadījumā dokumentus pievienot nav nepieciešams, jo pārrēķins tiks veikts automātiski no deklarētajiem ieņēmumiem.
Gada ienākumu deklarācija - Kā aizpildīt?
- Pieslēdzieties Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Dodieties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tīmekļa vietni www.vid.gov.lv un spiediet pogu EDS, kas atrodas sadaļā "Noderīgi". Vai dodieties uz vietni https://eds.vid.gov.lv, kur automātiski nonāksiet EDS sadaļā.
- Lai piekļūtu sistēmai, ievadiet savu VID piešķirto EDS lietotājvārdu un paroli. Alternatīva ir reģistrācijas ar www.latvija.lv paplašinājumu. Šajā gadījumā varēsiet pieslēgties ar savu internetbanku vai eParakstu.
- EDS sākumekrānā atradīsiet sadaļu "Gada ienākumu deklarācija". Atverot šo sadaļu, varēsiet apskatīt iesniegtās vai neiesniegtās deklarācijas par pēdējiem trim gadiem. Kā arī iesniegt un pievienot attaisnoto izdevumu dokumentus.
- Iesniedzot jaunu gada ienākumu deklarāciju, Jums būs 2 veidi kā to izdarīt — vienkāršoti vai detalizēti. Vienkāršoto deklarāciju iesniedz, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus par saviem un/vai savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem par ārstniecību un izglītību, veiktajiem ziedojumiem un dāvinājumiem, veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos, apdrošināšanas prēmiju maksājumiem atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam vai nepiemērotajiem nodokļa atvieglojumiem. Savukārt detalizēto ienākumu deklarāciju iesniedz, ja persona ir guvusi ienākumus ārvalstīs, ar nodokli neapliekamos ienākumus Latvijā vai ārvalstī, kas kopumā taksācijas gadā pārsniedza 10 000 eiro vai citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis.
- Pēc tam, kad izvēlēts kādā veidā iesniegsiet deklarāciju, nepieciešams pievienot attaisnotos dokumentu. Attaisnoto izdevumu dokumentus var pievienot izmantojot vienu no 3 metodēm: izmantojot VID mobilo lietotni “Attaisnotie izdevumi”, pievienojot dokumentus sava EDS profila sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti” vai pievienojot tos gada ienākumu deklarācijā, izmantojot pogu “Pievienot maksājuma dokumentu”.
Kad deklarācija būs iesniegta, VID 3 mēnešu laikā informēs par pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu, nosūtot vēstuli uz EDS profila sadaļu Sarakste ar VID un e-pastu.
Kādos gadījumos var atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus?
Nodokļu pārmaksu iespējams atgūt, ja nodokļu maksātājs kļūdaini ir iemaksājis valsts budžetā lielāku nodokļu summu, nekā noteikts likumā. Ir vairāki gadījumi, kad iespējams atgūt no valsts pārmaksātos nodokļus. Tai skaitā:
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa
Ja darbinieks ir pārmaksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli (piemēram, automātiski aizturētie nodokļi), viņš var atgūt pārmaksātos nodokļus. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa var tikt rasties, ja personas ienākumi ir mainīgi vai neregulāri. Šajā gadījumā, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli, var rasties pārmaksa, ja tiek veikti kļūdaini vai neprecīzi aprēķini. Tāpat pārmaksa var rasties nepiemērotu nodokļu atvieglojumu dēļ.
Medicīnas un ārstniecības izdevumi
Deklarācijā drīkst iesniegt attaisnoto izdevumu čekus par medicīnas un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, tai skaitā, par zobārstniecības pakalpojumiem (ieskaitot zobu protezēšanu), olšūnu punkciju, endoprotēžu un citu veidu ar cilvēka organismu savienotu protēžu izgatavošanu un iegādi, vakcinēšanos, ietverot arī izdevumus par vienreizlietojamās šļirces un vakcīnas iegādi.
Par attaisnotajiem izdevumiem netiek uzskatīti medicīnas izdevumi par: redzes asumu koriģējošu optikas izstrādājumu (briļļu vai lēcu) iegādi, ārstniecības līdzekļu (ārstniecisko preparātu, zāļu un vitamīnu) iegādi, izņemot, ja tos izmanto veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanai un par tiem nemaksā no Nacionālā veselības dienesta līdzekļiem, kā arī medicīnas ierīču un preču iegādi, izņemot, ja tās izmanto veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanai un par tām nemaksā no Nacionālā veselības dienesta līdzekļiem.
Izdevumi par izglītību un kvalifikācijas celšanu
Tāpat deklarācijā var iesniegt attaisnojošos dokumentus par augstākās un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanu valsts akreditētās izglītības iestādēs. Iesniegt var arī attaisnotos izdevumus par specialitātes iegūšanu vai profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu.
Bērnu interešu izglītība
Vecāki var iesniegt attaisnotos izdevumus par interešu izglītības programmu apgūšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam. Bērnam izglītības programma jāapgūst no reģistrētām izglītības iestādēm. Ar tām var iepazīties https://www.viis.gov.lv/registri/iestades. Tāpat izglītības programma var būt apgūta jebkurā citā iestādē, kam ir pašvaldības licence.
Ziedojumi un dāvanas sabiedriskā labuma organizācijām un politiskajām partijām
Deklarēt var dāvinājumus un ziedojumus Latvijā reģistrētai biedrībai, nodibinājumam vai reliģiskai organizācijai, politiskai partijai vai budžeta iestādei. Tāpat deklarēti tiek dāvinājumi un ziedojumi organizācijām, kam piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.
Deklarējamo ziedojumu un dāvinājumu summa kopā ar citiem attaisnotajiem iedevumiem nevar pārsniegt 600 eiro. Tāpat summa nevar pārsniegt 50% no kopējiem ar nodokli apliekamajiem ienākumiem.
Iemaksām privātajos pensiju fondos un uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu
Atgūt pārmaksātos nodokļus var iegūt arī par gada laikā veiktajām iemaksām pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumiem, nepārsniedzot 4000 eiro gadā. Jāņem vērā, ka šos izdevumus nevar iesniegt par saviem ģimenes locekļiem. Ja persona iemaksas veic Latvijā reģistrētām kompānijām, tad šie ienākumi automātiski tiks iekļauti gada ienākumu deklarācijā.
Nepiemērotiem nodokļu atvieglojumiem
Bez attaisnotajiem izdevumiem nodokļu atmaksu var saņemt arī par nepiemērotajiem nodokļu atvieglojumiem. Nodokļu atvieglojumi var tikt piešķirti par:
- Apgādībā esošām personām (250 eiro mēnesī)
- Papildu atvieglojumi cilvēkiem ar invaliditāti, politiski represētajiem vai nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem
- Gada diferencētais neapliekamais minimums, no kuras netiek atskaitīts iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
Apkopojot iepriekš minēto — ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš guvis ar IIN apliekamus ienākumus, var atgūt 20% no saviem attaisnotajiem izdevumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumiem, kā arī ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem. Atmaksājamai summai nav apmēra ierobežojuma.
Kad izmaksā pārmaksātos nodokļus?
Saskaņā ar likumu, nodokļu atmaksa Valsts Ieņēmumu dienestam ir jāveic trīs mēnešu laikā no deklarācijas saņemšanas dienas. Ja deklarācija ir aizpildīta pareizi, parasti naudas atmaksa notiek krietni ātrāk. Tas, cik ātri saņemsiet nodokļu pārmaksu, atkarīgs arī no kopējā iesniegto deklarāciju daudzuma attiecīgajā periodā. Vērts atcerēties, ka VID katru gadu aicina nesteigties ar deklarācijas iesniegšanu 1.martā, lai neradītu sistēmas pārslodzi.
Atgūt pārmaksātos nodokļus no valsts ir iespējams dažādos gadījumos. Ja darbinieks ir pārmaksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli, iesniedzot obligāto deklarāciju, var prasīt atpakaļ pārmaksāto summu. Brīvprātīgi iesniedzamās deklarācijas gadījumā, iespējams saņemt atpakaļ 20% no attaisnotajiem izdevumiem. Ir svarīgi atzīmēt, ka nodokļu pārmaksa parasti tiek izmaksāta 3 mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas datuma.
Ja meklējat uzticamu partneri vieglu vai sarežģītu finanšu jautājumu risināšanai, esat īstajā vietā - Sefinance.lv!