Pašnodarbinātie ir saimnieciskās darbības veicēji, kuru skaits pēdējo gadu laikā turpina pieaugt. Pēc Latvijas oficiālās statistikas datubāzes datiem, 2023.gadā Latvijā darbojās 118,4 tūkstoši pašnodarbināto, kas salīdzinot ar 2020.gadu ir par 4,9 tūkstošiem vairāk. Bet, kas īsti ir pašnodarbināta persona un kā par tādu kļūt?
Īsumā, pašnodarbinātais ir saimnieciskās darbības veicējs, kas veic uzņēmējdarbību kā fiziska persona, nedibinot uzņēmumu. Šajā rakstā apskatīsim galvenos iemeslus, kāpēc cilvēki izvēlas kļūt par pašnodarbināto un kā kļūt par pašnodarbināto. Lasiet tālāk!
Galvenie iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas kļūt par pašnodarbinātiem
Latvijā saimniecisko un komercdarbību var veikt akciju sabiedrības, sabiedrības ar ierobežotu atbildību, individuālais komersants, pašnodarbinātais u.c. Taču kāpēc liela daļa cilvēku izvēlas tieši pašnodarbinātā statusu? Tas tāpēc, ka šai saimnieciskās darbības formai ir vairākas priekšrocības. Apskatīsim dažas no tām.
Saimnieciskā darbība jāreģistrē tikai VID
Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas kļūt par pašnodarbināto, ir tas, ka saimnieciskā darbība ir jāreģistrē tikai Valsts ieņēmumu dienestā. Tā kā netiek dibināts uzņēmums, nav nepieciešams reģistrēt saimniecisko darbību Uzņēmumu reģistrā.
Arī reģistrācijas process ir ļoti vienkāršs, ja salīdzinām ar citām saimnieciskās un komercdarbības formām. Lai reģistrētos par pašnodarbināto, personai jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā. Reģistrācijas laikā ir jānorāda pamatdarbības veids. Reģistrāciju var veikt VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Dokumenti” – “No veidlapas” – “Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas” – “Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”. Tāpat to var izdarīt klātienē, kādā no klientu apkalpošanas centriem.
Vienkāršota nodokļu maksāšanas sistēma
Otrs iemesls, kāpēc cilvēki izvēlas kļūt par pašnodarbināto, ir tas, ka pašnodarbinātajiem ir salīdzinoši vienkārša nodokļu nomaksa. Piemēram, izvēloties vispārējo nodokļu maksāšanas režīmu, pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAIO). Par nodokļu maksāšanu sīkāk pastāstīsim raksta beigās.
Kontrole pār saviem ienākumiem un ikdienu
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas kļūt par pašnodarbinātajiem, ir vēlme atgūt pilnīgu kontroli pār saviem ienākumiem un ikdienas rutīnu. Pašnodarbinātā statuss sniedz iespēju patstāvīgi plānot savu darbu, noteikt prioritātes un pielāgot darba apjomu atbilstoši savām personīgajām vēlmēm un vajadzībām. Tāpat pašnodarbinātais pats nosaka, kāda būs viņa darba alga. Šāda autonomija sniedz ne tikai finansiālu neatkarību, bet arī ļauj elastīgi reaģēt uz izmaiņām dzīvē un darba tirgū.
Uzņēmējdarbības idejas izvēle
Viens no aktuālākajiem jautājumiem ir, kā pašnodarbinātajam izvēlēties savu darbības jomu? Izvēloties savu darbības jomu, ir svarīgi ņemt vērā savas intereses, talantus un prasmes. Ja darbības joma sakritīs ar personīgajām interesēm, Jums būs lielāka vēlme ieguldīt laiku un enerģiju tās attīstībā. Tomēr svarīgi ņemt vērā arī tirgus pieprasījumu – piedāvātajam pakalpojumam vai produktam ir jābūt pieprasītam, lai nodrošinātu ienākumus no saimnieciskās darbības veikšanas.
Idejas var smelties NACE saimnieciskās darbības klasifikācijā, kas aptver plašu darbības jomu spektru. Tas var palīdzēt atrast atbilstošu nozari, kurā strādāt. Piemēram, ja Jums ir talants radošajā sektorā, NACE klasifikācijā iespējams atrast vairākas nozares, kas ietver dizainu, rakstīšanu, mākslu vai reklāmu. Vairāk par NACE lasiet šeit.
Sākuma resursi un finansējums
Visbiežāk, lai sāktu uzņēmējdarbību, ir nepieciešams starta kapitāls, taču pašnodarbinātām personām nav jāmaksā ne reģistrācijas nodeva, ne noteikts starta kapitāls. Tomēr tas visbiežāk tāpat būs nepieciešams, lai sāktu darboties. Ir vairāki avoti, kur varat iegūt sākuma kapitālu.
Personīgie uzkrājumi – viens no visizplatītākajiem veidiem, kur gūt finansējumu uzņēmējdarbības uzsākšanai, ir izmantot personīgos ietaupījumus.
Aizdevums no bankas – kredīts uzņēmumam ir vēl viens veids, kā pašnodarbinātais var saņemt līdzekļus saimnieciskās darbības uzsākšanai. Tomēr, lai šo aizdevumu saņemtu, būs nepieciešams biznesa plāns un nodrošinājums, lai pārliecinātu aizdevēju par biznesa dzīvotspēju.
Valsts atbalsta programmas – Latvijā pieejamas dažādas valsts atbalsta programmas, kas piedāvā finansējumu jaunajiem uzņēmējiem. Bieži vien šie fondi ir pieejami konkrētām nozarēm vai projektiem.
Crowdfunding platformas – tādas platformas kā "Kickstarter" piedāvā iespēju iegūt finansējumu no sabiedrības, prezentējot savu ideju plašākai auditorijai. Tas ļauj piesaistīt mazākas summas no daudziem cilvēkiem.
Draugu un ģimenes atbalsts – saimniecisko darbību var uzsākt arī ar ģimenes locekļu un draugu atbalstu, kuri var aizdot nepieciešamo finansējumu.
Normatīvie akti un dokumentācija
Lai gan pašnodarbinātais nedibina uzņēmumu, ir vairāki normatīvie akti, kas regulē pašnodarbinātā darbu. Pirmkārt, tiek regulēta nodokļu maksāšanas kārtība. Valsts ieņēmumu dienests ir noteicis, ka pašnodarbināta persona var veikt saimniecisko darbību četros dažādos nodokļu režīmos:
- Vispārējā nodokļa maksāšanas kārtība. Pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas ir 20% ienākumiem līdz 20 0004 eiro gadā, 23% ienākumiem līdz 78 100 eiro vai 31%, ja ienākumi pārsniedz 78 100. Šeit tiek ņemts vērā arī neapliekamais minimums. Vairāk par to lasiet – neapliekamais minimums 2024. gadā. Tāpat vispārējā kārtībā pašnodarbinātajam jāmaksā valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI). VSAOI likme ir 31,07%. Pašnodarbinātajam reizi gadā VID jāiesniedz gada ienākumu deklarāciju.
- Mikrouzņēmumu nodoklis. Pašnodarbinātais var kļūt arī par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju (MUN). Šajā režīmā nodokli maksā no apgrozījuma. Mikrouzņēmuma nodokļa likme ir 25%, no kuriem 80% tiek novirzīti pašnodarbinātā valsts sociālajai apdrošināšanai, bet 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklim.
- Samazinātā patentmaksa. Tas ir valsts noteikts vienots fiksēts maksājums, ko maksā par pus gadu vai gadu. Attiecīgi tie ir 9 vai 17 eiro. Patentmaksa ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājums. Maksājot patentmaksu, no saimnieciskās darbības netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vsaoi. Šo režīmu var izmantot pensionāri vai invalīdi, kas veic saimniecisko darbību kā pašnodarbināta persona.
- Paziņotā saimnieciskā darbība īpašuma izīrētājiem. Tā paredz 10% nodokli no visa gūtā ienākuma un ir paredzēta cilvēkiem, kas gūst ienākumus no īpašuma iznomāšanas vai izīrēšanas, īres tiesību pārdošanas utml.
Tāpat ikvienam saimnieciskās darbības veicējam, kurš veic jebkāda veida uzņēmējdarbību, ir saistošas "Grāmatvedības likums" prasības. Attiecībā uz pašnodarbināto, svarīgi atcerēties, ka fiziskās personas, kas veic grāmatvedību, var to veikt vienkāršā ieraksta sistēmā. Saskaņā ar iepriekš minēto likumu vienkāršā ieraksta sistēma ir grāmatvedības metode, saskaņā ar kuru, neizmantojot grāmatvedības kontus, reģistrē skaidrās un bezskaidrās naudas ieņēmumus, izdevumus un atlikumus, kā arī mantas stāvokļa izmaiņas, ciktāl tas nepieciešams nodokļu aprēķināšanai vai mantas un norēķinu kontrolei.
Darba rutīna
Lai gan pašnodarbinātā statuss sniedz fleksibilitāti, darba rutīna prasa augstu pašdisciplīnu un prasmi efektīvi organizēt laiku. Efektīva darba rutīna sākas ar skaidri noteiktiem mērķiem un prioritātēm, kas ļauj strukturēt dienas uzdevumus. Laba laika plānošana un izpildāmo darbu sadalīšana mazākos uzdevumos palīdz vieglāk pārraudzīt progresu un ievērot termiņus.
Pašnodarbinātajam viennozīmīgi noderēs prasmes projektu vadībā. Tai skaitā, labas komunikācijas prasmes, spēja pielāgoties izmaiņām un risināt problēmas.
Noslēgumā, kļūšana par pašnodarbināto prasa rūpīgu plānošanu, pašdisciplīnu un apņemšanos. Svarīgākie soļi ietver piemērotas saimnieciskās darbības jomas izvēli, kas balstīta gan uz personīgajām interesēm un prasmēm, gan tirgus pieprasījumu un normatīvo aktu izprašanu. Ceļā noteikti netrūks izaicinājumu, piemēram, konkurence vai nestabils ienākumu līmenis, kas prasa elastību un nopietnu plānošanu. Svarīgi atcerēties, ka pašnodarbinātā statuss piedāvā brīvību un iespēju būt pašam sev priekšniekam, bet tas nāk ar lielu atbildību.