Atvaļinājuma nauda ir svarīga gan darba devējam, jo tā palīdz plānot uzņēmuma finanses, gan darba ņēmējam, jo nodrošina darba ņēmēja finansiālo stabilitāti - darbinieks var izmantot savu atvaļinājumu, atpūšoties un neuztraucoties par to, ka atvaļinājuma laikā netiek pelnīts. Lai varētu pilnvērtīgi izmantot savas tiesības un atvaļinājuma nauda varētu nodrošināt finansiālo labklājību un stabilitāti, ikvienam darba ņēmējam vajadzētu zināt, kā tiek aprēķināta viņa atvaļinājuma nauda, kuru ietekmē daudz un dažādi faktori. Esiet zinošs arī Jūs - šajā rakstā stāstām vairāk par to, kas ir atvaļinājuma nauda, kā tā tiek aprēķināta, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas atvaļinājuma naudas aprēķinā un kā pārvaldīt atvaļinājuma naudu.
Kas ir atvaļinājuma nauda?
Atvaļinājuma nauda ir naudas summa, kuru darba devējs izmaksā darba ņēmējam (darbiniekam) par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu vai kā kompensāciju par neizmantotu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Darba likuma 69. panta 4. daļa paredz, ka atvaļinājuma nauda kopā ar darba samaksu par laiku līdz atvaļinājumam ir izmaksājama, dienu pirms darbinieks sāk izmantot tam piešķirto atvaļinājumu. Tāpat darbinieks var rakstveidā prasīt darba devējam atvaļinājuma naudas izmaksu pārcelt ne vēlāk kā uz nākamo darba algas samaksas reizi.
Kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda?
Darba likuma 75. pants paredz, ka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma naudas aprēķinam tiek piemērota vidējās izpeļņa - vidējo izpeļņu aprēķina par pēdējo sešu mēnešu periodu, un aprēķinā tiek iekļauta gan darba alga, gan normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas un prēmijas. Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma naudas aprēķinā netiek iekļauta komandējuma nauda un pabalsti, kurus izmaksājis darba devējs.
Jāņem vērā, ka darba devējs apmaksā tikai tās atvaļinājuma dienas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā. Nostrādāto dienu skaitā neietilpst pārejošas darbnespējas dienas, atvaļinājuma dienas un dienas, kad darbinieks nav veicis darbu saskaņā ar Darba likuma 74. pantu.
Balstoties uz apmaksājamo atvaļinājuma dienu skaitu, tiek aprēķināta dienas vidējā izpeļņa. Dienas vidējo izpeļņu aprēķina sekojoši: pēdējo sešu mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu. Savukārt, ja darbiniekam ir summētais darba laiks, tad dienas vidējo izpeļņu aprēķina sekojoši: stundas vidējo izpeļņu reizinot ar vidējo darba dienā nostrādāto stundu skaitu.
Gala formula, kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda, ir sekojoša: dienas vidējā izpeļņa x darba dienu skaitu atvaļinājuma laikā.
Biežāk pieļautās kļūdas atvaļinājuma naudas aprēķinā
Precīzs ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma aprēķins ir svarīgs, jo nodrošina likuma ievērošanu, ļauj saplānot uzņēmuma līdzekļus, kā arī veicina godprātīgu attieksmi pret darbinieku. Lai zinātu, kam pievērst īpašu uzmanību, kad tiek veikts atvaļinājuma naudas aprēķins, esam apkopojuši biežāk pieļautās kļūdas:
Vidējās izpeļņas aprēķinā netiek iekļautas piemaksas un prēmijas
Vairumā gadījumos izmaksātā nauda par atvaļinājumu, kas ir 4 kalendāra nedēļas, ir vienāda ar vienu mēneša algu, tādēļ, aprēķinot atvaļinājuma naudu par 4 kalendāra nedēļām, daudzi darba devēji neveic aprēķinus, bet gan gluži vienkārši izmaksā darbiniekam atvaļinājuma naudu vienas mēnešalgas apmērā. Tomēr, kā jau augstāk minējām, vidējās izpeļņas aprēķinā tiek iekļauta gan darba alga, gan normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas un prēmijas, tādēļ, lai izvairītos no neprecīza aprēķina, vajadzētu rūpīgi pārbaudīt darbiniekam pēdējo sešu mēnešu laikā izmaksātās darba algas, piemaksu un prēmiju apmēru.
Tiek apmaksātas visas atvaļinājuma dienas
Protams, var būt situācija, kad darbinieks izmanto atvaļinājumu tajās dienās, kurās viņam būtu bijis jāstrādā, tomēr vairumā gadījumos atvaļinājums ir vismaz 2 vai 4 kalendāra nedēļas. Neuzmanības dēļ darba devējs var piemērot dienas vidējo izpeļņu visām atvaļinājuma dienām, tomēr, kā jau augstāk minējām, darba devējs apmaksā tikai tās atvaļinājuma dienas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā. Nostrādāto dienu skaitā neietilpst pārejošas darbnespējas dienas, atvaļinājuma dienas un dienas, kad darbinieks nav veicis darbu saskaņā ar Darba likuma 74. pantu, tādēļ, lai izvairītos no neprecīza aprēķina, vajadzētu rūpīgi pārbaudīt, cik atvaļinājuma dienas tiek uzskatītas par dienām, kurās būtu bijis jāstrādā.
Tiek apmaksāts slimošanas periods
Var būt situācijas, kad pēdējo sešu mēnešu laikā pirms atvaļinājuma darbinieks ir slimojis. Neuzmanības dēļ darba devējs var piemērot dienas vidējo izpeļņu slimošanas periodam, tomēr, kā jau augstāk minējām, nostrādāto dienu skaitā neietilpst pārejošas darbnespējas dienas, tādēļ, lai izvairītos no neprecīza aprēķina, aprēķinā vajadzētu ņemt vērā pēdējo sešu mēnešu laikā reāli nostrādātās dienas, neskaitot slimības periodu.
Vidējās izpeļņas aprēķinā tiek ņemtas vērā atvaļinājuma mēneša laikā nostrādātās dienas
Neuzmanības dēļ darba devējs vidējās izpeļņas aprēķinā var ņemt vērā atvaļinājuma mēneša laikā nostrādātās dienas, tomēr, kā jau augstāk minējām, vidējo izpeļņu aprēķina par pēdējo sešu mēnešu periodu. Šo pēdējo sešu mēnešu periodā neietilpst atvaļinājuma mēnesis, tādēļ, lai izvairītos no neprecīza aprēķina, aprēķins jāveic, sākot ar mēnesi, kas ir pirms atvaļinājuma mēneša.
Ņemiet vērā un atcerieties - ja Jūs nesaprotat, kā darba devējs aprēķinājis Jūsu vidējo izpeļņu un atvaļinājuma naudu, Jums ir tiesības vērsties pie darba devēja un lūgt šo aprēķinu paskaidrojumus!
Kā pārvaldīt atvaļinājuma naudu?
Lai atvaļinājuma laikā vai pēc atvaļinājuma nepiedzīvotu nepatīkamu pārsteigumu, kad atvaļinājuma nauda iztērēta ātrāk nekā plānots un trūkst finanses, jāveic personīgā budžeta plānošana - atvaļinājuma naudu vajadzētu pārvaldīt gudri, maksimizējot to. Pāris padomi, kā plānot tēriņus atvaļinājuma laikā, ņemot vērā saņemto atvaļinājuma naudu:
- Apdomājiet atvaļinājuma mērķi un izmaksas! Jau pirms atvaļinājuma apdomājiet - kā Jūs pavadīsiet atvaļinājumu? Kādi tēriņi Jums būs atvaļinājuma laikā? Tādējādi varēsiet brīdināt darba devēju par to, kad jāizmaksā atvaļinājuma nauda - pirms atvaļinājuma vai reizē ar nākamo darba samaksu.
- Nodaliet svarīgus tēriņus no izklaidei paredzētajiem tēriņiem! Liela daļa atvaļinājuma naudu mēdz tērēt, piemēram, ceļojumam, tādēļ, lai pēc atvaļinājuma nepiedzīvotu situāciju, kad trūkst finanses svarīgiem tēriņiem vai nebūtu jāņem kredīts ceļojumam, pirms atvaļinājuma nodaliet svarīgus tēriņus no izklaidei paredzētajiem tēriņiem. Pirms atvaļinājuma nosakiet, cik naudas Jums būs nepieciešams, lai segtu svarīgos tēriņus, un atlieciet šo naudu malā.
- Nosakiet tēriņu limitu! Saņemot atvaļinājuma naudu, varētu likties, ka tās ir papildu finanses, tādēļ var būt vilinoši tās veltīt vēlmju īstenošanai un izklaidēm. Tomēr jāatceras, ka par atvaļinājuma laiku nesaņemsiet darba samaksu, un no atvaļinājuma naudas var nākties segt dažādus svarīgus tēriņus, tādēļ, lai nepārtērētos, laba doma ir noteikt katras atvaļinājuma dienas tēriņu limitu.
Saskaņā ar Darba likuma 149. panta pirmo daļu ikvienam darbiniekam, kurš vienā darba vietā nostrādājis vismaz 6 mēnešus, ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Lai darba devējs varētu izplānot uzņēmuma finanses, savukārt darba ņēmējam varētu neuztraukties par finansiālo labklājību un stabilitāti atvaļinājuma laikā, ir svarīgs precīzs atvaļinājuma naudas aprēķins. Ceram, ka šajā rakstā sniegtā informācija palīdzēja Jums saprast, kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda.