Katram dzīvokļa īpašniekam kaut reizi dzīvē nākas saskarties ar dzīvokļa kapitālo remontu - sākumā tas varētu radīt apjukumu un pat bailes, bet to var paveikt ātrāk un vienkāršāk, ja tiek veikta rūpīga plānošana.
Kapitālais remonts tiek veikts ļoti reti, tādēļ tas ir ļoti svarīgs un atbildīgs uzdevums. Taču ar ko sākt, kādus darbus ieplānot, ko iegādāties un kādus papildspēkus piesaistīt?
Mēs Jums palīdzēsim atbildēt uz neskaidrajiem jautājumiem un panākt labāko iespējamo rezultātu - šī raksta turpinājumā esam aprakstījuši dzīvokļa kapitālo remontu soli pa solim!
Kā veikt dzīvokļa kapitālo remontu? - 8 Soļi
#1 Izveidojiet interjera plānu!
Lai kapitālais remonts neradītu pamatīgu apjukumu un remontdarbu gaitā nenāktos secināt, ka kaut kas izdarīts pilnīgi nepareizi, sākumā ieteicams izveidot interjera plānu. Šāds plāns var kalpot arī kā pamats dizaina projektam, kas noderēs, ja izmantosiet interjera dizainera pakalpojumus. Interjera plānā varat iekļaut sekojošu informāciju:
- Dzīvokļa izmēra rasējumi;
- Sadzīves tehnikas un mēbeļu demontāžas plāns;
- Elektroierīču, apgaismes ierīču, mēbeļu, sadzīves tehnikas izvietojums;
- Interjera dizains (stils, krāsas, tekstūras, dekorācijas).
Interjera plānu svarīgi veidot saskaņā ar dzīvokļa tehniskajām iespējām, respektīvi, lai būtu drošs, ka izvēlētie risinājumi ir lieliski ne tikai iedomās, bet arī realitātē, laba ideja ir aprunāties ar speciālistiem. Bez tā svarīgs ir arī Jūsu ģimenes viedoklis, tādēļ plānošanu veiciet kopā!
#2 Sastādiet remonta tāmi!
Šajā sakarā pastāv divi izaicinājumi - izplānot dzīvokļa remonta procesu un tā izmaksas, saskaņot tās ar savām iespējām un nepieciešamo papildu finansējumu (kredītu). Dzīvokļa kapitālais remonts nav lēts, tādēļ, lai spētu iekļauties noteiktajā budžetā un, iespējams, pat ietaupīt, vajadzētu sastādīt remonta tāmi. Sākumā apkopojiet visas remontam nepieciešamās sastāvdaļas - būvniecības materiālus, instrumentus, mēbeles, sadzīves tehniku, speciālistu pakalpojumus u.tml., pēc tam apkopojiet ar tām saistītās izmaksas.
Atcerieties - tāmē iekļaujiet nevis zemāko, bet gan vidējo cenu! Par cik cenas var svārstīties, turklāt remonts var atklāt arī kādus pārsteigumus, iekļaujiet tāmes plānā sadaļu ''neplānoti tēriņi'', jo tādu pavisam noteikti netrūks. Šīs tāmes sadaļas vērtība ir aptuveni 10-15% no remontam veltītā kopbudžeta.
#3 Izlemiet - kurus darbus paveiksiet pats un kurus uzticēsiet speciālistiem?
Dzīvokli, protams, var remontēt tikai un vienīgi paša spēkiem, bet jāsaprot, ka nevaram būt speciālisti visās jomās, tādēļ, ja Jums nav pieredzes dzīvokļa kapitālā remonta veikšanā no A līdz Z, mēs iesakām neriskēt - galu galā var nākties darbu pārstrādāt, tādējādi zaudējot gan laiku, gan naudu. Paša spēkiem varat, piemēram, iegādāties būvmateriālus un apdares materiālus, veikt mēbeļu un sadzīves tehnikas demontāžu un montāžu, krāsot sienas, piestiprināt skapjus un plauktus, iekārtot telpas.
Ja remonta īstenošanai ir nepieciešams kāds speciālists, pastāv divas opcijas - būvniecības firma vai privātais speciālists. Pirms izlemjat par labu vienai vai otrai opcijai, noteikti apskatiet atsauksmes un nebaidieties sazināties, lai uzdotu sev interesējošus jautājumus un apskatītu darbu piemērus! Vislabāk, ja speciālistus Jums var ieteikt paziņas vai radinieki, jo tā varēsiet būt pilnībā drošs par speciālista kvalifikāciju, prasmēm un gala iznākumu.
#4 Nosakiet remontdarbu termiņus!
Lai remonts neievilktos, nosakiet konkrētus remontdarbu termiņus! Ja remontam piesaistāt kādu no malas, rēķinieties, ka remonts, visticamāk, būs ilgāks, jo tas nebūs atkarīgs no Jums, un labu speciālistu, kas ir patiesi profesionāls savā jomā, var nākties gaidīt diezgan ilgi.
Savukārt savus uzdevumus plānojiet sekojoši - nosakiet konkrētas dienas, kurās varēsiet pievērsties remontdarbiem un kas tieši šajās dienās tiks paveikts! Tie var būt darba dienu vakari, nedēļas nogales vai pat atvaļinājums. Esiet reālistisks - projekta īstenošanai, visticamāk, netiks veltīts viss Jūsu brīvais laiks, bet, pat ļoti intensīvi darbojoties, kapitālais remonts var aizņemt daudz laika, līdz pat gadam.
#5 Nosakiet remontdarbu gaitu!
Lai darbu procesā nerastos apjukums un varētu regulāri sekot līdzi remonta progresam, nosakiet remontdarbu gaitu! Labākajā gadījumā kapitalā remonta laikā ieteicams dzīvot citur, bet ne visiem ir tāda iespēja, tādēļ, lai remontdarbu laikā ļoti neapgrūtinātu sadzīvi, mēs iesakām remontu veikt nevis paralēli (visas telpas vienlaicīgi), bet gan pa daļām - tādējādi varēsiet remonta laikā uzturēties dzīvoklī.
Sarežģītākos darbus - virtuves un arī vannas istabas remontu ieteicams paveikt vispirms, bet dzīvojamo istabu, guļamistabu un koridoru remontēt pēc tam. Remonts var tikt īstenots sekojošā secībā:
- Demontāža;
- Virsmu (grīdu, sienu, griestu) izlīdzināšana;
- Elektroinstalāciju maiņa;
- Grīdas seguma maiņa;
- Logu un durvju maiņa;
- Sadzīves tehnikas un apgaismojuma uzstādīšana;
- Dzīvokļa sakopšana;
- Mēbeļu un dekorāciju izvietošana.
#6 Sagatavojiet dzīvokli kapitālajam remontam!
Sagatavojiet dzīvokli kapitālajam remontam - šajā posmā tiek veikta demontāža, iznesti vai apsegti visi telpas elementi, kā arī tiek sagatavota (izlīdzināta) sienu, griestu un grīdu virsma. Ja dzīvoklim paredzēts veikt logu un/vai durvju nomaiņu, tad šis ir īstais brīdis to paveikt!
Uzreiz ieplānojiet, kā atbrīvosieties no būvgružiem - vēl pirms sācies lielais remonts ieteicams pasūtīt konteineru būvgružu izvešanai. Tas, protams, ir maksas pakalpojums. Tāpat laicīgi apdomājiet, kur uzglabāsiet visu, kas nepieciešams darbu veikšanai - labi, ja dzīvoklim ir lodžija vai arī balkons! Ja tā nav, tad visu nepieciešamo uzglabājiet tam atbilstošajā telpā uz grīdas vai speciāli ierīkotā skapī.
#7 Ķerieties pie darba!
Kad vīzija ir skaidra un plāns gatavs, ir laiks mesties darbos! Rīkojieties pēc iepriekš sastādītā plāna, bet gadījumā, ja rodas kāda aizķeršanās, nepārdzīvojiet, jo visu nevar ieplānot, un remontdarbu procesā tas ir tikai pašsaprotami! Svarīgi - ja darbu īstenošanai tiek piesaistīts kāds speciālists, tad regulāri aprunājieties, lai saprastu remonta virzību un secinātu, vai process notiek patiesi tā, kā vēlaties!
#8 Veiciet dzīvoklī ģenerāltīrīšanu!
Dzīvokļa ģenerāltīrīšana ir pēdējais solis. Pēc remonta atbrīvojieties no visiem būvgružiem, netīrumiem un arī putekļiem! Arī šeit varat izmantot speciālistu pakalpojumus, bet tas nav grūti paveicams paša spēkiem - nepieciešams vien laiks, pacietība un labi tīrīšanas līdzekļi! Kad pēc remonta dzīvoklis sakopts, parūpējieties par neizmantoto būvniecības materiālu (ja tāds ir)! To svarīgi novietot drošā vietā, jo pēc tam varēsiet to visu pārdot, atgūstot daļu no iztērētā.
Ceram, ka augstāk minētais kapitālā remonta plāns palīdzēs saprast, ar ko sākt, kādus darbus ieplānot, ko iegādāties un kādus papildspēkus piesaistīt. Gala rezultāts pavisam noteikti ir tā vērts - kvalitatīvs remonts ir ilgtermiņa ieguldījums, kas paaugstina ne tikai dzīves labklājibu, bet arī mājokļa vērtību. Ja dzīvokli pēc kāda laika izlemsiet pārdot, būvniecības projekta īstenošanā ieguldītos resursus varēsiet atgūt pat ar uzviju!
Šajā gadījumā svarīgākā sastāvdaļa ir finansējums - ne visiem tas pieejams, tādēļ, lai īstenotu sapni par mājokļa uzlabošanu, bieži tiek izmantotas tādas iespējas kā kredīts mājokļa remontam un patēriņa kredīts. Sapņu remonts iespējams arī ar Sefinance.lv atbalstu! Bet atcerieties, ka ikviens kredīts ir nopietnas saistības, tādēļ nopietni izvērtējiet savas iespējas kredītu atmaksāt!