Finanšu pratība ir zināšanu un prasmju kopums, kas palīdz efektīvi pārvaldīt savas finanses. Tā kā nauda mūsdienās ir neatņemama ikviena cilvēka ikdienas sastāvdaļa, finanšu pratība ir ļoti svarīga, un to vajadzētu apgūt ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam, jo efektīva finanšu pārvaldīšana ļauj sasniegt finanšu mērķus, kļūt finansiāli neatkarīgam, vairot finansiālo stabilitāti un labklājību. Svarīgi, lai finanšu pratība tiktu apgūta jau agrā vecumā, tādēļ šajā rakstā sniedzam praktiskus padomus, kā bērniem mācīt finanšu prātību. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu dažādas interesantas metodes!
Sāciet agri!
Jo agrāk cilvēks apgūst finanšu pratību, jo labāk. Tādējādi iespējams jau laicīgi sagatavoties pastāvīgai dzīvei nākotnē, attīstot veselīgus finanšu paradumus visa mūža garumā, līdz ar to pastāv lielāka iespēja nākotnē sasniegt augstāku finansiālo labklājību. Eksperti uzskata, ka labākais brīdis, kad sākt saviem bērniem stāstīt par naudas vērtību un mācīt par to, kā apieties ar naudu, ir tad, kad bērns sasniedzis 6 gadu vecumu - tas ir vecums, kad bērns tikko sāk saprast matemātikas pamatus.
Viens no veidiem, kā bērniem mācīt finanšu pratību - veicināt izpratni par to, ka, lai varētu tērēt naudu, sākumā tā ir jānopelna. Varat, piemēram, kopā tirgot piemājas dārzā iegūtās veltes vai arī deleģēt bērnam mazus darbiņus, par kuriem vēlāk simboliski samaksāt. Piemēram, par istabas uzkopšanu samaksāt 0,50 EUR.
Dodiet kabatas naudu!
Aptauju dati liecina, ka galvenie finanšu pratības jautājumi, kas pēc vecāku domām bērniem sagādā grūtības, ir naudas vērtības izpratne un spēja to apdomīgi tērēt. Viens no labākajiem veidiem, kā iemācīt bērnam to, kam paredzēta nauda - dodot bērnam kabatas naudu. Sniedzot bērnam iespēju pastāvīgi tērēt naudu, bērns var iemācīties saprast, kad un kā to tērēt.
Lai noteiktu kabatas naudas apjomu un regularitāti, apdomājiet - kam Jūs paredzat, ka Jūsu bērns to izmantos? Vienam bērnam nedēļā var veltīt kabatas naudu aptuveni 10 EUR apmērā. Kabatas nauda pieaug līdz ar bērna vecumu. Vērts piebilst, ka sākumā šī summa netiek izsniegta vienā reizē - katru dienu tiek izsniegta daļa no tās, līdz ar to bērns iemācās rīkoties ar pieejamajām finansēm dienas griezumā jeb veidot dienas budžetu. Kad bērns veiksmīgi iemācījies finanšu pratību dienas griezumā, var mēģināt izsniegt kabatas naudu retāk.
Iemāciet ietaupīt!
Viena no svarīgākajām ikviena budžeta sastāvdaļām ir uzkrājums, kas palīdz saglabāt finansiālo stabilitāti situācijās, kad rodas neparedzēti izdevumi. Lai iemācītu bērnam taupīšanas nozīmi un to, kā ietaupīt, izmantojiet izsniegto kabatas naudu - parādiet bērnam, ka, lai ar viņam pieejamo naudas summu iegādātos viņam vēlamo, var nākties vienu vai vairākas dienas tērēt mazāk. Ne tikai stāstiet par to, bet arī izmēģiniet reālas situācijas!
Ar laiku, pieaugot bērna vecumam, parādiet, ka uzkrājumu var arī palielināt, piemēram, ja tas tiek krāts krājkasē, tādējādi vēlāk bērns par to pašu ietaupījumu varēs atļauties vairāk.
Iepazīstiniet ar pasīvajiem ienākumiem!
Pasīvie ienākumi ir ienākumi, kas tiek gūti bez aktīva darba, piemēram, no nekustamā īpašuma izīrēšanas vai saņemot dividendes no akcijām. Lai vairotu bērna finansiālo labklājību nākotnē, ir vērts pastāstīt viņam par to, kas ir pasīvie ienākumi un parādīt, kā tos var iegūt, tomēr to vajadzētu darīt vēlāk, pusaudžu gados, kad bērnam ir pieteikama izpratne par finansēm un naudas pelnīšanu.
Viens no šobrīd populārākajiem veidiem, kā gūt pasīvos ienākumus, ir tiešsaistes lekciju/kursu pārdošana. Ja Jūsu pusaudzim ir zināšanas un/vai prasmes kādā konkrētā jomā, piemēram, viņš nodarbojas ar rokdarbiem, tad Jūs varat palīdzēt bērnam izveidot un vēlāk pārdot tiešsaistes lekcijas vai kursus par attiecīgo jomu. Neuztraucieties, ja šīs lekcijas/kursi nav ļoti pieprasīti - šajā gadījumā svarīgāk bērnam parādīt, ka viņš, aktīvi nestrādājot, nopelna katru reizi, kad kaut viens cilvēks iegādājas konkrēto lekciju/kursu.
Apspriediet atbildīgu aizņemšanos!
Liela daļa aizdevēju piedāvā aizdevumus jau no 18 gadiem, tomēr bieži vien jaunieši šajā vecumā vēl dzīvo ar vecākiem un negūst patstāvīgus ienākumus. Lai izvairītos no situācijas, kurā Jūsu bērns, neapdomīgi aizņemoties, jau pašā sākumā negatīvi ietekmē savas finansiālās iespējas nākotnē, jau laicīgi, pusaudžu vecumā, apspriediet atbildīgu aizņemšanos!
Stāstiet bērnam par to, ka vajadzības gadījumā pastāv tāda iespēja kā aizdevums, tomēr tas paredzēts tikai nopietniem mērķiem un tad, ja nav citu iespēju, kur aizņemties naudu. Svarīgi ar bērnu runāt par to ka, noformējot aizdevumu, būs jāatmaksā ne tikai aizdevuma summa, bet arī procenti, turklāt katram aizdevējam un aizdevumam var būt savi nosacījumi: aizdevuma summa, atmaksas termiņš, procentu likmes, papildu izmaksas. Informējiet par dažādām aizņemšanās iespējām: paziņas, banku aizdevēji, nebanku aizdevēji, aizdevēji-privātpersonas. Pastāstiet bērnam par to, kas ir kredītvēsture un, ka neatbildīgi aizņemoties, to iespējams sabojāt, tādējādi apgrūtinot savas finansiālās iespējas nākotnē.
Lai palīdzētu izprast bērniem aizņemšanās sekas, laba doma ir izspēlēt situāciju, kurā bērns aizņemas no Jums simbolisku naudas summu ar procentiem. Sākumā māciet bērnam, kam pievērst uzmanību, aizņemoties, savukārt pēc tam māciet bērnam patstāvīgi saplānot savu budžetu tā, lai viņam pietiek naudas visiem ikdienas izdevumiem, tajā pašā laikā veiksmīgi atmaksājot aizdevumu.
Demonstrējiet ar piemēriem!
Lai iemācītu bērnam, kā rīkoties ar naudu, demostrējiet reālus piemērus no ikdienas dzīves! Jo labāku piemēru bērnam rādīs vecāki, jo lielāka iespēja, ka arī bērns savā dzīvē ieviesīs veselīgus finanšu paradumus.
Regulāri, vismaz vienu reizi mēnesī kopā plānojiet mēneša budžetu! Sākumā apkopojiet visus ģimenes ienākumus un izdevumus - šajā procesā ļaujiet iesaistīties arī bērnam, vaicājot, kur un kā bērns šajā laikā iztērējis savu kabatas naudu. Pēc tam kopīgi nosakiet finanšu mērķus un to, kā rīkoties, lai varētu tos sasniegt. Nosakiet, kur un kā tērēsiet naudu nākamajā mēnesī!
Viena no vienkāršākajām un populārākajām budžeta plānošanas metodēm, ko ieteicams iemācīt arī bērnam, ir 50/30/20 likums: 50% no visiem ienākumiem tiek veltīti vajadzībām, 30% vēlmēm, savukārt 20% uzkrājumam. Mudiniet bērnu sastādīt savu finanšu plānu un pieņemt atbilstošus lēmumus, pārvaldot arī savu kabatas naudu!
Izmantojiet izglītojošas spēles un resursus!
Pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem apgūt finanšu pratības pamatus palīdzēs izglītojošas spēles, piemēram, visiem labi zināmā spēle Monopols, kurā var iemācīties, kā tērēt gudri, lai pēc tam varētu nopelnīt. Tāpat ir daudz bērnu grāmatu, kas aizraujošā veidā māca finanšu pratību, piemēram, interaktīva grāmata bērniem par naudu “Centiņš un Eiriņa. Mana pirmā grāmata par naudu”, kas veidota kā darbu burtnīca, kurā bērns var gan lasīt par naudu, gan izmēģināt jauniegūtās zināšanas.
Iemācīt bērnam, kas ir finanšu pratība un kā to piekopt, nav viegls uzdevums, taču tā ir ļoti svarīga, jo sniedz būtiskus ilgtermiņa ieguvumus - var palīdzēt bērnam sasniegt finanšu mērķus, kļūt finansiāli neatkarīgam, vairot finansiālo stabilitāti un labklājību. Sāciet runāt ar bērniem par naudas lietām jau agrā vecumā, dodiet kabatas naudu, iemāciet ietaupīt, iepazīstiniet ar pasīvajiem ienākumiem, apspriediet atbildīgu aizņemšanos, demonstrējiet ar reāliem piemēriem, kā arī izmantojiet izglītojošas spēles un resursus! Regulāri rādiet bērnam labu piemēru, no kā mācīties, un Jums izdosies!