Silto laikapstākļu dēļ lielākajai daļai cilvēku iemīļotākais gadalaiks ir tieši vasara, tomēr atsevišķas vasaras dienas mēdz būt pat ļoti karstas, pamatīgi pazeminot fizisko un arī morālo pašsajūtu. Vasaras laikā īpaši svarīgi ir parūpēties par svaigu gaisu - lielisks sabiedrotais gan mājoklī, gan biroja telpās ir gaisa kondicionieris.
Mūsdienās tirgū pieejami daudz un dažādi kondicioneru modeļi, kas katrs izceļas ar ko citu, taču kā izvēlēties labāko? Lai atvieglotu Jums šo uzdevumu, šajā rakstā esam apkopojuši informāciju, kas palīdzēs izvēlēties un iegādāties piemērotāko risinājumu!
Gaisa kondicionieru veidi
Katram gadījumam ir piemērotāks kāds konkrēts gaisa kondicionera modelis, līdz ar to, kad tiek izlemts par labu kondicionera iegādei, vajadzētu sākt ar pamata zināšanām par dažādiem tā veidiem un par katra veida pielietojumu. Visbiežāk tiek pieminēti tieši divi gaisa kondicioneru veidi: sienas gaisa kondicionieri un mobilie gaisa kondicionieri. Tomēr tie tiek iedalīti arī nedaudz sīkāk:
Split kondicionieris
Split gaisa kondicionieris ir neliela, ātri uzstādāma un klusa iekārta, kas būs piemērota, lai atdzesētu mazas telpas, piemēram, dzīvokļus, mazus birojus, mazus veikalus, saimniecības telpas. Split kondicionieris darbojas patstāvīgi, bez jebkādām papildu kompontentēm.
Kastes tipa kondicionieris
Arī kastes tipa gaisa kondicionieri ir nelielas, ātri uzstādāmas un klusas iekārtas, kas paredzētas nelielām telpām. Tomēr šādus gaisa kondicionierus visbiežāk izvēlās tie, kam ļoti svarīgs vizuālais aspekts, jo šī iekārta ir moderna un vienlaikus kalpo gan kā efektīvs dzesēšanas rīks, gan kā interjera dizaina elements.
Griestu konsole
Griestu konsole vislabāk iederās uzņēmējdarbībai paredzētās telpās. Pateicoties iekšējiem blokiem, šī iekārta nodrošina vienmērīgu temperatūru gan dzesēšanas, gan sildīšanas gadījumā. Tā ir klusa, turklāt tās gaisa plūsmas virzienu iespējams regulēt, tādējādi panākot konkrētu komforta temperatūru.
Kanāla tipa kondicionieris
Kanāla tipa gaisa kondicionieris vislabāk būs piemērots privātmājām, kur, rūpējoties par privātmājas ārējo veidolu, parasti ir vēlme vizuāli noslēpt gaisa kondicionēšanas sistēmu. Šī iekārta netiek uzstādīta pie sienas vai griestiem, bet gan noslēpta kādā neuzkrītošā un slēgtā vietā, piemēram, speciāli izgatavotā skapī, savukārt iekārtas instalācija tiek izvietota griestos, piegādājot gaisu vienmērīgi caur ēkas sienu ventilācijas ejām.
VRF kondicionieru sistēma
VRF (Variable Refrigerant Flow) gaisa kondicioniera sistēma ir komplekss risinājums, kas būs piemērotākais lielām ēkām, piemēram, daudzdzīvokļu namiem, biroju ēkām, mācību iestādēm, lielveikaliem vai arī viesnīcām. Šāds kondicionieris nodrošina pilnīgu telpas ventilāciju.
Multi-split kondicionieris
Multi-split gaisa kondicionieriem ir divas komponentes - ārējais bloks, kas tiek piestiprināts pie ēkas ārsienas un iekārta, kas tiek novietota ēkas iekšpusē. Ārējais bloks aprīkots ar vairākiem pieslēguma portiem ar atšķirīgu jaudu, savukārt iekštelpas sistēmu iespējams izvēlēties pēc vajadzības, piemēram, split kondicionieris, kanāla tipa gaisa kondicionieris, griestu kasete vai konsole.
Gaisa kondicionieru uzstādīšana
Pastāv divi veidi, kā iespējams uzstādīt gaisa kondicionieri: pagaidu uzstādīšana vai stacionārā uzstādīšana. Ar pirmo paņēmienu uzstāda kondicionieri, kas regulāri tiks pārvietots no vienas vietas uz citu, savukārt ar otro paņēmienu uzstāda kondicionieri, kas tiks novietots vienā vietā uz ilgāku laiku.
Galvenā atšķirība starp šiem uzstādīšanas veidiem - stacionārās uzstādīšanas gadījumā šļūtene, kam jānovada karstais gaiss, tiek droši nofiksēta, savukārt pagaidu uzstādīšanas gadījumā iekārtu iespējams pārvietot. Rūpējieties par savu, apkārtējo cilvēku un ēku drošību, neriskējiet un neķerieties klāt šādas ierīces uzstādīšanai, ja Jums nav nepieciešamās zināšanas un iemaņas!
Lai arī tas varētu likties vienkārši, tas ir darbs, ko nepieciešams uzticēt speciālistam, jo nepareiza kondicioniera uzstādīšana var izraisīt ūdens noplūdi un daudz citas problēmas . Ir daudz un dažādas nianses, kas jāņem vērā, lai uzstādītu kondicioniera sistēmu, un katrs šķietami sīkums var radīt pamatīgus riskus.
Kāpēc tik populārī pēdējo gadu laikā ir kļuvuši mobilie kondicionieri?
Mobilie kondicionieri pēdējos gados kļuvuši patiesi populāri, un ne velti - šādiem kondicionieriem ir vairākas būtiskas priekšrocības!
Nav uzstādīšanas ierobežojumu
Ar stacionāro kondicioneru uzstādīšanu pie logiem saistās dažādi ierobežojumi, savukārt mobilo gaisa kondicionieri var izvietot pēc savām iegribām, jebkurā brīdī pārvietojot kondicionieri no vienas vietas uz citu. Tāpat mobilo gaisa kondicionieri var izmantot ne tikai mājoklī, bet, piemēram, vasarnīcā. Turklāt uzstādīt šādu kondicioneri ir ātri, ērti, kā arī vienkārši, jo to gluži vienkārši nepieciešams novietot sev vēlamajā pozīcijā.
Kompakts izmērs
Pateicoties kompaktam izmēram, mobilie gaisa kondicioneri ir lieliski piemēroti kā lielām, tā mazām telpām. Stacionārie kondicionieri aizklāj līdz pat 2/3 no loga, tādējādi ievērojami samazinot telpā plūstošo dabisko apgaismojumu, bet mobilie kondicioneri aizklāj vien aptuveni 1/4 no loga.
Zemas ierīkošanas un uzturēšanas izmaksas
Tā kā mobilais kondicionieris ir vienkāršas uzbūves, tā ierīkošanai nav nepieciešams daudz piepūles un pamatīgas ikdienas apkopes, un to var darbināt tikai tajā telpā, kurā uzturas cilvēki, arī tā cena, ierīkošanas un uzturēšanas izmaksas ir ievērojami zemākas nekā stacionārā kondicioniera izmaksas.
Dažādas papildu funkcijas
Mobilie kondicioneri mūsdienās aprīkoti arī ar dažādām papildu funkcijām, kā piemēram gaisa sausināšana - tas lieliski noder alerģiskiem cilvēkiem.
Kā jau jebkuru citu ierīci, arī mobilo gaisa kondicioneri diemžēl apvij dažādi trūkumi:
Neliela jauda
Mobilie kondicioneri ir mazāk jaudīgi nekā stacionārie kondicioneri, līdz ar to, ja izvēlēsieties iekārtu, kuras jauda ir pārāk maza, tā nespēs pilnvērtīgi atdzesēt gaisu telpā, kā arī pārsniegs maksimālo pieļaujamo slodzi, tādējādi strauji samazinoties kondicioniera kalpošanas mūžam. Tā kā šāda kondicioniera dzesēšanas jauda ir neliela, pārlieku karstā laikā mobilie kondicionieri nespēj ievērojami atvēsināt telpas.
Trokšņains
Tā kā mobilie gaisa kondicionieri visu sistēmu apvieno vienā iekārtā, tiem ir augsts trokšņu līmenis, savukārt tas traucē ne tikai koncentrēties, bet arī atslābināties.
Mazāk energoefektīvi
Tā kā mobilajiem kondicionieriem nav āra bloka, dzesēšanas procesā reizē ar vēso gaisu no mobilā kondicioniera izdalās arī nedaudz siltais gaiss - tas nav ļoti pamanāms, bet kopumā palēnina dzesēšanas procesu. No tā izriet, ka vienādos apstākļos mobilo gaisa kondicionieri nepieciešams darbināt vairāk nekā stacionāro kondicionieri, līdz ar to mobilie kondicionieri dzesēšanas procesā patērē vairāk elektro enerģijas.
Labsajūta ir ļoti svarīgs rādītājs, kas ietekmē mūsu veiktspēju un garastāvokli, tādēļ, ja telpā, kurā uzturaties ikdienā, nav efektīvas dzesēšanas sistēmas, to ilgstoši apspīd saules gaisma, tajā ilgstoši uzturās liels daudzums cilvēku, bērni, mājdzīvnieki un/vai tajā ir krasas temperatūras izmaiņas, pavisam noteikti ir vērts apdomāt gaisa kondicioniera iegādi.
Jāņem vērā, ka šādas ierīces iegāde un ierīkošana pieprasa finansiālu ieguldījumu, bet labsajūtu un veselību vienmēr nepieciešams nostādīt pirmajā vietā - ja Jūsu finanses šobrīd ir ierobežotas, iespējams, var noderēt tāda iespēja kā kredīts mājokļa labiekārtošanai vai patēriņa kredīts no Sefinance.lv. Tomēr atcerieties, ka ikviens kredīts ir nopietnas saistības, tādēļ, pirms lemjat par labu šādam pakalpojumam, rūpīgi izvērtējiet savas iespējas kredītu atmaksāt!