Eiropā, arī Latvijā arvien vairāk cilvēku ikdienā pārvietojas ar elektrisko skrejriteni, turklāt gada siltajos mēnešos cilvēki ne tikai biežāk izmanto nomas pakalpojumus, bet arī izvēlas iegādāties elektrisko skrejriteni savā īpašumā.
Tā kā elektriskais skrejritenis ir salīdzinoši jauns transportlīdzeklis, tas sabiedrībā raisījis asas diskusijas - arvien pieaug negadījumu skaits, kuros iesaistīti elektriskie skrejriteņi, tādēļ ir aktuāli veicināt izpratni par to lietošanas noteikumiem.
Arī Jūs ikdienā pārvietojaties ar šo moderno transportlīdzekli? Lūk, pāris noderīgas lietas, kas Jums būtu jāzina!
Ko noderīgi zināt pārvietojoties ar elektrisko skūteri?
#1 Noteikumi attiecas arī uz elektrisko skrejriteņu vadītājiem!
Lai braucot ar elektrisko skūteri spētu iekļauties ceļu satiksmē, respektējot satiksmes dalībniekus, arī elektrisko skrejriteņu vadītājiem jāievēro CSN (Ceļu satiksmes noteikumi). Šobrīd bieži sastopama situācija, kad cilvēks sāk braukt ar skrejriteni un tikai pēc tam iepazīstas ar noteikumiem, neapzinoties, ka kritienam no skūtera var būt pat letāls iznākums.
Tā kā elektriskais skūteris ir salīdzinoši jauns transportlīdzeklis, noteikumi, kas attiecas uz satiksmes dalībniekiem, vēl tiek precizēti. Kopumā uz skrejriteņiem attiecas teju tie paši noteikumi, kas uz mopēdiem. Pāris svarīgākie punkti ceļu satiksmes noteikumos:
- Elektriskajiem skrejriteņiem priekšpusē jābūt ieslēgtam baltam lukturim, savukārt aizmugurē – sarkanam;
- Aizliegts vadīt elektrisko skrejriteni alkohola reibumā;
- Ar elektrisko skrejriteni, kura maksimālais pārvietošanās ātrums ir 25 km/h, ir atļauties pārvietoties tikai pa vienam, bez bagāžas;
- Pārvietoties pa brauktuvi ar elektrisko skūteri drīkst tikai vietās, kur atļautais ātrums ir 50 km/h;
- Ar elektrisko skrejriteni drīkst braukt no 14-17 gadu vecuma ar AM, A1, B1 vai traktortehnikas vadītāja apliecību, kā arī personas, kas ir sasniegušas 18 gadu vecumu.
#2 Pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni, ķivere nav obligāta, bet gan vēlama
Braukt ar elektrisko skūteri ir diezgan ekstrēmi, jo ir pavisam viegli satraumēties, tādēļ ir svarīgi pasargāt sevi un citus ceļu satiksmes dalībniekus. Sākotnēji tika lemts, ka, braucot ar elektrisko skūteri, aizsargķiveri un atstarojošo vesti vajadzētu valkāt obligāti, tomēr, lai arī tā vēl joprojām nav obligāta prasība, mēs iesakām lietot aizsargķiveri un braukt atbildīgi! Papildu drošībai uz ceļa var izvēlēties roku un kāju sargus, kā arī cimdus.
#3 Ar papildu akumulatoru var palielināt elektriskā skrejriteņa jaudu
Šobrīd elektriskie skrejriteņi iedalās divās kategorijās: ar ātrumu līdz 25 km/h un vairāk. Gadījumā, ja elektriskā skrejriteņa ražotāja norādītais maksimālais pārvietošanās ātrums nepārsniedz 25 km/h, iespējams izmantot papildu akumulatoru, kas var palīdzēt paaugstināt skrejriteņa jaudu līdz pat 35-40 km/h.
Tomēr šajā gadījumā jāņem vērā un jāatceras viena svarīga nianse - noteikts, ka elektriskais skūteris ir sporta un atpūtas inventārs, transportlīdzeklis, kurš pārvietojas ar ātrumu līdz 25 km/h. Ja kādu iemeslu dēļ braukt ar to iespējams ātrāk nekā ar līdzīgas konstrukcijas transportlīdzekli, tas vairs nav skrejritenis un uz to attiecas cits regulējums, kā arī ar tā lietošanu saistītie riski ir daudz lielāki.
Palielinot šī transportlīdzekļa jaudu, jābūt uzmanīgam - tieši neatbilstošs ātrums, kā arī ceļa seguma nenovērtēšana ir būtiskākie iemesli, kādēļ uz ceļa notiek negadījumi, kuros tiek nodarīts kaitējums gan sev un savai ierīcei, gan citiem satiksmes dalībniekiem, galvenokārt gājējiem un citiem braucējiem.
#4 Elektriskais skrejritenis, kura braukšanas ātrums pārsniedz maksimālo noteikto ātrumu, ir jāreģistrē CSDD
Kā jau minējām, ja elektriskā skūtera braukšanas ātrums pārsniedz 25 km/h, tas vairs nav skūteris, un tas drīkst pārvietoties tikai pa brauktuvi. Tādā gadījumā tas tāpat kā mopēds ir jāreģistrē CSDD, un tam ne tikai tiek izsniegta numura zīme, bet arī nepieciešama derīga OCTA apdrošināšanas polise.
Ja plānojat iegādāties elektrisko skūteri, esiet uzmanīgs - šobrīd tirgū pieejami arī tādi elektriskie skūteri, kas vizuāli neatšķiras no sporta un atpūtas inventāra, bet kuru maksimālais braukšanas ātrums pārsniedz normu. Ja šādam elektriskajam skrejritenim netiek iegādāta OCTA apdrošināšanas polise, tā īpašnieks var tikt sodīts ar naudas sodu no 30 līdz 55 euro.
#5 Ar elektrisko skrejriteni nedrīkst pārsniegt gājēju pārvietošanās ātrumu
Jāņem vērā, ka ceļu satiksmes noteikumos ietve ir satiksmes daļa, līdz ar to, pārvietojoties ar elektriskajiem skrejriteņiem, neatkarīgi no to maksimālā ātruma, ir jādod priekšroka gājējiem un jāizvēlas ātrums, kas ir vienlīdzīgs gājēju pārvietošanās ātrumam. Šī iemesla dēļ daudzviet pasaulē elektriskie skrejriteņi jau ir pilnībā aizliegti, savukārt Latvijā tiek ieviesti ierobežojumi, piemēram, Jelgavā, Driksas krastmalas promenādē, kur koplietošanas elektrisko skrejriteņu automātiskais maksimālais ātrums ir 11 km/h.
#6 Katram elektriskajam skrejritenim ir savs maksimālais pārvietošanās attālums
Tā kā elektriskie skrejriteņi darbojas ar uzlādes baterijām jeb akumulatoriem, ik pēc noteikta laika jeb nobrauktajiem kilometriem tiem nepieciešama uzlāde. Katram elektriskajam skrejritenim ir savs maksimālais pārvietošanās attālums - vidēji ar vienu uzlādes reizi iespējams nobraukt 25 – 125 km, taču jāņem vērā, ka šis attālums galvenokārt atkarīgs no skrejriteņa kvalitātes īpašībām. Vidēji skrejriteņa akumulatora dzīve ir 2-4 gadi, pēc tam akumulatoru nepieciešams mainīt.
#7 Elektriskais skrejritenis ir nākotnes transportlīdzeklis
Skaidrs ir viens - elektriskie skrejriteņi ir uz palikšanu, jo tā ir patiesi lieliska opcija, kā nokļūt galamērķī ātrāk, ērtāk, kā arī izdevīgāk. Turklāt, tā tiek uzskatīta par dabai draudzīgu opciju, kā pārvietoties pa satiksmi, un labi zināms, ka mūsdienās ikviena valsts cenšas samazināt kaitīgo izmešu daudzumu, ko rada tieši transports.
Arī Jūs vēlaties iegādāties elektrisko skrejriteni savā īpašumā, tomēr pašreiz tam trūkst finanses? Iespējams, var noderēt tāda iespēja kā patēriņa kredīts no Sefinance.lv, tomēr atcerieties, ka ikviens kredīts ir nopietnas saistības, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt!