Nevienam nav noslēpums, ka auto tās ir papildus izmaksas, taču mūsdienās tā vairs nav ekstra - tā ir daudzu cilvēku neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Iegādājoties auto, jāpieņem daudz un dažādi lēmumi, kas saistīti ar personīgajām finansēm, rēķinoties ar to, ka auto rada izmaksas ne tikai tā iegādes brīdī, bet gan arī ikdienā. Lai arī galvenokārt viss atkarīgs no auto modeļa, ir izmaksas, kas kopīgas visiem auto īpašniekiem.
Vai esat aizdomājies par to, cik daudz Jums izmaksā auto uzturēšana? Šajā rakstā esam apkopojuši izmaksas, ar kurām auto īpašnieki saskaras auto iegādes brīdī un ikdienā - apskatot šīs izmaksas, varat salīdzināt tās ar saviem tēriņiem un, iespējams, atrast, kur ietaupīt!
Ar kādām izmaksām jārēķinās, pērkot auto?
Jauna auto iegāde ir liels un priecīgs, taču tajā pašā laikā arī uztraukumiem bagāts notikums. Lai atvieglotu Jums šo procesu un Jūs zinātu, ko sagaidīt, turpinājumā tiek apskatītas izmaksas, ar ko jārēķinās, iegādājoties jaunu auto:
Auto iegādes maksa
Mūsdienās auto iespējams iegādāties arī tad, ja nav izveidoti lieli iekrājumi - tādā gadījumā var palīdzēt tāda iespēja kā auto kredīts. Protams, ja tiek izmantota šāda iespēja, jārēķinās, ka izmaksas būs augstākas. Galvenais izvērtēt, kādu auto varat atļauties un cenšaties iekļauties noteiktajā budžetā!
Tehniskā pārbaude
Lai nepiedzīvotu pamatīgu vilšanos, iegādājoties auto, svarīgi saprast, kādā tehniskā stāvoklī tas ir. Ja neesat drošs par savām spējām to pārbaudīt paša spēkiem, auto tehnisko pārbaudi iespējams veikt jebkurā auto servisā. Tas var izmaksāt aptuveni 30-50 eiro.
Ceļa nodoklis (transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis)
Ceļa nodokļa maksa galvenokārt atkarīga no tā, kad auto ticis reģistrēts pirmo reizi. No 2005. gada 1. janvāra līdz 2008. gada 31. decembrim vai arī nav zināms konkrēts izmešu apjoms - tiek ņemta vērā auto pilna masa, motora tilpums un maksimālā motora jauda. Pēc 2008. gada 31. decembra - tiek ņemts vērā auto radītais ogļskābes izmešu apjoms (g) uz vienu km. Ja auto tilpums pārsniedz 3500 cm3, par to papildu jāmaksā vēl 300 eiro gadā.
Auto reģistrācija
Iegādājoties auto, CSDD jāveic auto reģistrācija, kas ietver sevī īpašnieka maiņas noformēšanu un reģistrācijas apliecības saņemšanu. Ja vēlaties savu auto aprīkot ar paša izvēlētu valsts reģistrācijas numuru, par to jāmaksā papildu. Ja auto iegādāts ārpus Latvijas un tiek reģistrēts Latvijā, jāmaksā par auto reģistrāciju, reģistrācijas apliecības saņemšanu un arī valsts reģistrācijas numuru.
Cik maksā auto uzturēšana ikdienā?
Patiesībā auto iegāde ir vieglākais solis, jo auto uzturēšana prasa regulārus un arī neplānotus ieguldījumus. Šajā gadījumā tas, cik daudz finanses prasa automašīna, atkarīgs no izvēlētā auto modeļa, kā arī no īpašnieka vajadzībām un vēlmēm, taču kopumā ikvienam auto īpašniekam jārēķinās ar sekojošām auto izmaksām:
Degviela
Ir sarežģīti noteikt konkrētas degvielas izmaksas, jo Latvijā degvielas cenas mainās ik dienu. Tās ietekmē ne tikai ikdienā veiktā distance, bet arī auto tehniskais stāvoklis, degvielas patēriņš, pārvadās kravas apjoms, riepu rites pretestība, apstākļi jeb ceļi, pa kuriem tiek braukts ar auto, kā arī braukšanas manieres. Ja automašīna tiek izmantota regulāri, degvielas izmaksas ir aptuveni 200 - 300 eiro mēnesī.
Stāvvietas
Pilsētā ir daudz maksas stāvvietu, līdz ar to ikdienā var nākties maksāt gan par stāvvietu pie mājvietas, gan par stāvvietu pie darba vietas. Šajā gadījumā jāņem vērā, ka, ja iespējams, izdevīgāk būs iegādāties stāvvietu mēneša abonementu, kas izmaksā ap 30-60 eiro mēnesī!
Apdrošināšana
Ir sarežģīti noteikt konkrētas apdrošināšanas polises cenas, tā kā tas ir atkarīgs no auto īpašnieka bonus malus klases, apdrošināšanas perioda, automašīnas specifikācijām u.c. faktoriem. OCTA apdrošināšanas polise izmaksā aptuveni 10-20 eiro mēnesī, un Latvijā tā ir obligāta ikvienam transportlīdzeklim. Protams, KASKO apdrošināšanas polise ir dārgāka nekā OCTA.
Remonti
Lai vai kā mēs rūpētos par savu auto, ik pa laikam to nepieciešams atsvaidzināt, nomainot eļļu, papildinot dzesēšanas šķidrumu un logu tīrīšanas šķidrumu, nomainot vējstiklu slotiņas, riepas un bremžu klučus u.c. Tāpat var rasties neplānoti remontdarbi, kas prasa daudz vairāk ieguldījumu. Nosaukt precīzas remontu izmaksas ir neiespējami, taču vidēji tam būtu nepieciešams atvēlēt budžetā vismaz 30-50 eiro mēnesī. Ar automašīnas remontiem nevajadzētu vilkt garumā, tā kā ar laiku bojājumi kļūst nopietnāki, līdz ar to remonts var izmaksāt daudz vairāk.
Tehniskā apskate
Katram transportlīdzeklim regulāri jāiziet CSDD tehniskā apskate - lielākajai daļai tas jādara vismaz reizi gadā. Jārēķinās, ka vislētāk tas būs jaunākiem, labi koptiem un rūpīgi izmantotiem auto, jo to tehniskais stāvoklis būs labāks. Pašreiz auto pamatpārbaude ar benzīnu darbināmam motoram izmaksā 26,88 eiro, atkārtota pārbaude - 14,54 eiro. Pamatpārbaude ar dīzeļdegvielu darbināmam motoram izmaksā 31,33, atkārtota pārbaude - 16,76 eiro.
Kā auto izmaksas samazināt?
Kā redzams, auto uzturēšanas izmaksas ir patiesi augstas, tādēļ auto īpašnieki regulāri meklē veidus, kā šīs izmaksas var samazināt un ietaupīt. Labā ziņa - tādu veidu ir diezgan daudz!
- Salīdziniet dažādas OCTA apdrošināšanas polises cenas, izmantojot apdrošināšanas kalkulatorus!
- Regulāri pārbaudiet auto tehnisko stāvokli, nekavējoties novēršot radušos bojājumus!
- Salīdziniet degvielas cenas dažādās degvielas uzpildes stacijās un/vai izpētiet akciju piedāvājumus, tādējādi noskaidrojot, kad ''pabarot'' savu automašīnu ir visizdevīgāk!
- Pārvadājiet tikai nepieciešamas lietas, tādējādi samazinot degvielas patēriņu!
Pirms iegādājaties auto - aprēķiniet, vai konkrētā auto uzturēšanas izmaksas ir atbilstošas Jūsu finansiālajai situācijai! Pat vienkāršs, neliels un ekonomisks auto izmaksā vidēji 200 - 300 eiro mēnesī. Ja tomēr sagaida kādas lielākas auto izmaksas, taču finanses pašreiz to neatļauj, iespējams, var noderēt patēriņa kredīts no Sefinance.lv, bet atcerieties, ka ikviens kredīts ir nopietnas saistības, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt. Lai labi ripo!