Mūsdienās maksājumu kartes ir kļuvušas par daudzu cilvēku neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, sniedzot iespēju pārvaldīt savas finanses ērti un droši. Pastāv divu veidu maksājumu kartes: kredītkarte un debetkarte. Tā kā abas šīs maksājumu kartes ir vizuāli līdzības, bieži vien tās abas tiek dēvētas par kredītkarti, taču patiesībā kredītkarte un debetkarte ir divas dažādas kartes ar atšķirīgām funkcijām. Lai saprastu, kura no šīm maksājumu kartēm ir piemērotāka, nepieciešams ņemt vērā un izvērtēt katras kartes priekšrocības un trūkumus, kā arī savas personīgās finanšu vajadzības un paradumus. Lai arī Jūs varētu izvēlēties sev piemērotāko maksājumu karti, turpiniet lasīt šo rakstu, kur stāstām vairāk par to, kas ir kredītkarte un debetkarte, skaidrojam, kādi ir to darbības principi un atšķirības.
Kredītkarte: definīcija un funkcionalitāte
Kredītkarte ir norēķinu karte, kas ļauj norēķināties par precēm un pakalpojumiem. Tās darbības princips ir sekojošs: kredītkartei tiek piešķirts noteikts kredītlimits, kuru klients var tērēt pēc vajadzības. Kredītkarti var papildināt ar personīgajiem līdzekļiem, savukārt, kad nepieciešams veikt pirkumu, taču ar personīgajiem līdzekļiem nepietiek, ir iespējams aizņemties līdzekļus no bankas. Būtībā kredītkarte ir kā kredītlīnija – jārēķinās, ka, tērējot aizņemtos līdzekļus, tāpat kā jebkura cita aizdevuma gadījumā pēc tam tie jāatmaksā bankai ar procentiem. Attiecībā uz skaidras naudas izņemšanu no kredītkartes jāņem vērā, ka tas ir iespējams (pretēji populāram mītam, ka to nevar izdarīt), tomēr darījumam var tikt piemērotas augstas komisijas maksas.
Kredītkartes limits tiek noteikts katram klientam individuāli. Tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, galvenokārt tiek vērtēta klienta finanšu situācija un kredītvēsture. Tikpat individuāli tiek noteikti un aprēķināti arī procenti par iztērēto kredītlimitu. Lai varētu saņemt augstāku kredītlimitu ar izdevīgākiem nosacījumiem, klientam jāparūpējas par savu kredītvēsturi un vajadzības gadījumā jāuzlabo tā. Pāris paņēmieni, kā to paveikt: laicīgi veikt visus maksājumus; atmaksāt esošās parādsaistības vai pēc iespējas samazināt esošo parādsaistību apjomu; palielināt ienākumus.
Kredītkartēm nereti ir dažādas papildu priekšrocības un bonusi, piemēram, pirkumu apdrošināšana un pagarināta garantija, ceļojumu apdrošināšana, paātrināta drošības kontrole un ieeja VIP zālei lidostās, atlaides precēm un pakalpojumiem u.c. Lai varētu izmantot šos un citus bonusus, liela daļa cilvēku kredītkarti izmanto kā savu otru norēķinu karti.
Debetkarte: definīcija un funkcionalitāte
Debetkarte ir maksājumu karte, kas ir piesaistīta klienta bankas kontam, ļaujot norēķināties par precēm un pakalpojumiem, kā arī izņemt skaidru naudu. Tās darbības princips ir sekojošs: klientam ir pieejami tikai tik līdzekļi, cik atrodas viņa bankas kontā. Kad nepieciešams veikt pirkumu, taču ar personīgajiem līdzekļiem nepietiek, tad pirkums ar debetkarti nav iespējams. Attiecībā uz skaidras naudas izņemšanu no debetkartes jāņem vērā, ka vairumā gadījumu komisijas maksas netiek piemērots, tomēr, izņemot summu, kas pārsniedz limitus vai izņemot naudu no citas bankas bankomāta, var tikt piemērota komisijas maksa saskaņā ar bankas cenrādi.
Tā kā debetkarte ļauj tērēt tikai tos līdzekļus, kas atrodas bankas kontā, tā ir lieliski piemērota ikdienas tēriņiem un budžeta plānošanai – izmantojot debetkarti, iespējams kontrolēt izdevumus, tādējādi izvairoties no parādsaistībām. Tomēr, tā kā bankas kontā nereti tiek uzglabāti visi pieejamie līdzekļi, tad, izmantojot debetkarti, jābūt ļoti uzmanīgam. Pāris padomi, kā pārvaldīt debetkarti droši: glabāt to drošā vietā; nepierakstīt kartes PIN kodu citiem pieejamās vietās; nedalīties ar kartes datiem ar nepazīstamiem cilvēkiem un aizdomīgās interneta vietnēs.
Lai pēc iespējas mazinātu drošības riskus, iepērkoties internetā, liela daļa cilvēku izvēlas papildu debetkarti, ieskaitot tajā tieši tik daudz līdzekļus, cik nepieciešams konkrētā pirkuma veikšanai. Tomēr jāatceras, ka iepirkšanās internetā ir tieši tik droša, cik droši rīkojas pats maksājumu kartes īpašnieks – jo apdomīgāk tiek veikts pirkums, jo lielāka iespēja izvairīties no krāpniecības.
Kredītkartes un debetkartes salīdzinājums
Lai Jums būtu vieglāk izvēlēties savām finanšu vajadzībām un paradumiem piemērotāko maksājumu karti, raksta turpinājumā esam izveidojuši kredītkartes un debetkartes salīdzinājumu:
Piekļuve līdzekļiem
Kredītkartei tiek piešķirts noteikts kredītlimits, kas ir maksimālā naudas summa, kuru var tērēt, izmantojot to. Savukārt debetkarte tiek piesaistīta bankas kontam, un katrs pirkums vai skaidras naudas izņemšana mazina konta atlikumu.
Finanšu pārvaldība
Kredītkarte ļauj tērēt gan personīgos līdzekļus, gan vajadzības gadījumā aizņemties, kas rada augstāku neatbildīgas aizņemšanās un pārtērēšanās risku (uzzināt vairāk, kas ir atbildīga aizņemšanās var šeit). Ja pēc tam aizdevums netiek godprātīgi atmaksāts, tad pastāv liels risks sabojāt kredītvēsturi, apgrūtinot savas finansiālās iespējas un finansiālo labklājību nākotnē. Savukārt debetkarte ļauj tērēt tikai tos līdzekļus, kas pieejami paša bankas kontā, tādējādi iespējams kontrolēt savas finanses un izvairīties no parādsaistībām.
Papildu priekšrocības un bonusi
Kredītkarte nereti sniedz dažādas papildu priekšrocības un bonusus, piemēram, pirkumu apdrošināšanu un pagarinātu garantiju, tādējādi iespējams ietaupīt vai gūt lielāku labumu. Savukārt debetkartei visbiežāk nekādu īpašu bonusu nav, izņemot ērtu piekļuvi personīgajiem līdzekļiem. Šī iemesla dēļ liela daļa cilvēku izmanto gan kredītkarti, gan debetkarti.
Drošība
Kredītkarte parasti ir drošāka pret krāpniecības riskiem, jo situācijā, kad kredītkarte tiek izmantota bez īpašnieka atļaujas, visbiežāk īpašnieks ir pasargāts un izkrāptos līdzekļus var atgūt. Savukārt neapdomīgi izmantota debetkarte rada ārkārtīgi lielus drošības draudus, jo situācijā, kad debetkarte tiek izmantota bez īpašnieka atļaujas, visbiežāk īpašnieks nav pasargāts un izkrāptos līdzekļus nevar atgūt.
Norēķinu pārbaude
Veicot maksājumu ar kredītkarti, banka apstiprina, ka kredītkartes īpašnieks ir maksātspējīgs. Savukārt, veicot maksājumu ar debetkarti, debetkarte tiek pārbaudīta tiešsaistes režīmā, ar karšu lasītāju nolasot vien to, vai kartē ir pietiekami daudz līdzekļu darījuma veikšanai. Šī iemesla dēļ klienti, kuri norēķinās ar kredītkarti, tiek uzskatīti par drošākiem klientiem.
Skaidras naudas izņemšana
Izņemot skaidru naudu no kredītkartes, nereti nākas saskarties ar augstām komisijas maksām. Savukārt, izņemot skaidru naudu no debetkartes, komisijas maksas visbiežāk netiek piemērotas vai tās ir zemākas nekā kredītkartei.
Izmaksas
Kredītkarte paredz, ka jāatmaksā gan izmantotais kredītlimits, gan procenti (ja vien netiek noteikts bezprocentu periods). Savukārt debetkartē pieejamos līdzekļus var tērēt bez maksas un nav nekādu procentu maksājumu, taču jāņem vērā, ka noteiktiem darījumiem var būt komisijas maksas. Gan kredītkartei, gan debetkartei var tikt piemērota ikmēneša izmantošanas maksa.
Apkopojot visu augstāk minēto, kredītkarte vairāk piemērota tiem, kuri plāno veikt lielākus pirkumus un vēlas tos atmaksāt pakāpeniski, bieži ceļo, vēlas izmantot dažādus papildu bonusus, kā arī vēlas izveidot zināmu drošības spilvenu. Savukārt debetkarte vairāk piemērota tiem, kuri vēlas kontrolēt savas finanses, bieži izņem skaidru naudu no bankomāta, kā arī vēlas izvairīties no parādsaistībām. Nav iespējams viennozīmīgi pateikt, kas ir labāka – kredītkarte vai debetkarte. Katrai no šīm maksājumu kartēm ir savas priekšrocības un trūkumi, tādēļ, izvēloties savu karti, svarīgi izvērtēt, kam karte tiks izmantota, kā arī savas personīgās finanšu vajadzības un paradumus. Lai izdodas pieņemt pārdomātus un gudrus finanšu lēmumus!