Neapliekamais minimums ir summa, kas netiek aplikta ar nodokļiem vai kurai piemēro zemāku nodokļu likmi. Neapliekamais minimums ir svarīgs nodokļu sistēmā, jo tas palīdz samazināt nodokļu slogu zemāku ienākumu slāņiem un atbalsta sociālo taisnīgumu.
Šajā rakstā apskatīsim būtiskāko, kas jāzina par neapliekamo minimumu un kādas izmaiņas ir stājušās spēkā no 2024.gada 1. janvāra.
Kas ir Neapliekamais Minimums?
Neapliekamais minimums tiek piemēro ienākumiem, pirms tos apliek ar iedzīvotāja ienākuma nodokli (IIN). Gada laikā prognozēto neapliekamo minimumu lielākoties algai piemēro darba devējs. Savukārt par visu kalendāra gadu gada ienākumu deklarācijā piemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu.
Neapliekamajam minimumam ir būtiska nozīme sociālā taisnīguma nodrošināšanā. Tas nodrošina, ka cilvēki ar zemākiem ienākumiem spēj saglabāt lielāku daļu no saviem nopelnītajiem līdzekļiem, kas atvieglo dzīvi un veicina vienlīdzīgākas ekonomiskās iespējas visiem sabiedrības locekļiem.
Svarīgi atcerēties, ka gan prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, gan gada diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro, ja cilvēks ir apgādībā vai tam ir piešķirta pensija. Vairāk par neapliekamo minimumu un nodokļu atvieglojumiem iespējams lasīt Finanšu ministrijas mājaslapā.
Kā tiek aprēķināts neapliekamais minimums?
Tas, kā tiek aprēķināts neapliekamais minimums, ir atrunāts "Noteikumos par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai". Gada diferencēto neapliekamo minimumu un prognozēto mēneša neapliekamo minimumu aprēķina pēc formulām, ko nosaka Ministru kabinets. Tiek ņemts vērā gada ar nodokli apliekamo ienākumu apmērs vai ienākumi iepriekšējā periodā.
Gada diferencētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts pēc sekojošas formulas:
- GDNM = GNMmax – K x (AI – AImin), kur
- GDNM – gada diferencētais neapliekamais minimums;
- GNMmax – maksimālais gada neapliekamais minimums;
- AI – nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs;
- AImin – gada apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu;
- K – koeficients
Diferencētā neapliekamā minimuma aprēķināšanai ir noteikti šādi lielumi:
- maksimālais neapliekamais minimums – 6000 euro;
- apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo neapliekamo minimumu, – 6000 euro;
- apliekamā ienākuma apmērs, virs kura nepiemēro diferencēto neapliekamo minimumu, – 21 600 euro;
- koeficients – 0,38462.
Prognozēto mēneša neapliekamo minimumu var apskatīt Elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļā “Algas nodokļa grāmatiņa”. Šajā sadaļā ir iespējams arī veikt atzīmi par prognozētā mēneša neapliekamā minimumu piemērošanu/nepiemērošanu.
Neapliekamā Minimuma Izmaiņas 2024. gadā
No 2024. gada 1. janvāra spēkā ir stājušies likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumi. Veiktas vairākas izmaiņas darbaspēka nodokļos (algai, mikrouzņēmumiem, autoratlīdzībai un iemaksām).
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņas
Grozījumi paredz dažādas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodoklī. Tai skaitā:
- no aplikšanas ar nodokli tiek atbrīvota darba devēja segtā mācību maksa darbiniekam par augstākās izglītības iegūšanu;
- palielināta ar nodokli neapliekamā darba devēja apmaksātā veselības apdrošināšanas prēmiju summa līdz 750 eiro gadā;
- palielināta kompensāciju summa līdz 40 eiro mēnesī, kas netiek ietverta algota darba ienākumā, par darbinieka izdevumiem saistībā ar attālināto darbu;
- palielināts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais sociāla rakstura atbrīvojumu apmērs (no 1000 vai 2000 eiro gadā līdz 3000 eiro gadā), kuru piemēro maksājumiem, ko sabiedriskā labuma organizācijas, reliģiskās organizācijas un arodbiedrības maksā iedzīvotājiem;
- likumā ietvertos nosacījumus par privātajos pensiju fondos veikto iemaksu iekļaušanu attaisnotajos izdevumos un izmaksām no privātajiem pensiju fondiem varēs attiecināt arī uz Paneiropas privāto pensiju produktu plāniem (PEPP);
- ar IIN neapliek ienākumus, kas rodas, īstenojot atbalsta pasākumus fiziskajām personām (ārpus to saimnieciskās darbības), ja atbalsta pasākumi no valsts budžeta līdzekļiem tiek īstenoti ar Valsts ieņēmumu dienesta vai akciju sabiedrības “Attīstības finanšu institūcija Altum” starpniecību;
- līdz 2026. gadam tiek pagarināts nodokļa atbrīvojums bezdarbnieka statusu ieguvušas fiziskās personas gūtajam ienākumam, kuru Nodarbinātības valsts aģentūra kvalificējusi par stipendiju vai atlīdzību.
Autoratlīdzības nodokļu režīms
- Autoratlīdzībai šajā nodokļu režīmā neatkarīgi no ieņēmumu apmēra ir viena IIN likme – 25%.
- Vēl vienu gadu autoratlīdzības saņēmējiem saglabāta iespēja nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem.
Mikrouzņēmumu nodokļa likme
No 2024. gada 1. janvāra mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, ja tie gūst ar IIN apliekamus ienākumus, šim ienākumam varēs piemērot diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošām personām.
Minimālā alga un iemaksu objekts
No 2024. gada 1. janvāra valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 700 eiro. Pašnodarbinātajiem, ja viņu ienākumi mēnesī nesasniedz 700 eiro – reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10% apmērā pensiju apdrošināšanai. Savukārt personām, kuras brīvprātīgi pievienojušās valsts sociālajai apdrošināšanai un brīvprātīgi maksā VSAOI, iemaksu objekta minimālais apmērs gadam noteikts 8400 eiro.
Neapliekamais Minimums un Personīgā Finansiālā Plānošana
Neapliekamais minimums var ietekmēt arī personīgo finanšu plānošanu. Atkarībā no nodarbinātības veida vai, piemēram, par apgādībā esošu personu var tikt piemēroti dažādi atvieglojumi. Finanšu ministrijas mājaslapā atrunāts, ka ikvienai personai pienākas atvieglojums par apgādībā esošām personām. Nodokļa atvieglojuma apmērs par katru apgādājamo personu gadā ir 3000 euro vai 250 euro mēnesī. Arī pensionāra apliekamais minimums ir citā apmērā, proti, 500 eiro mēnesī. Ņemot vērā visus šos atvieglojumus un pabalstus, ir vieglā plānot savas personīgās finanses, lai saprastu, cik liela būs neto un bruto alga.
Svarīgākais, ko vērts atcerēties par neapliekamo minimumu:
- Maksimālais neapliekamais minimums - 500 eiro mēnesī;
- Ienākumi, līdz kuriem piemēro maksimālo neapliekamo minimumu - 500 eiro mēnesī;
- Ienākumi, virs kuriem nepiemēro nepliekamo minimumu- 1800 eiro mēnesī;
- Atvieglojums par apgādībā esošu personu- 250 eiro mēnesī;
- Neapliekamais minimums pensionāriem, 500 eiro mēnesī.
Kopumā, neapliekamais minimums ir būtisks faktors, kas ietekmē nodokļu maksātājus un viņu finanšu plānošanu. Neparedzētu situāciju gadījumā, vienmēr ir iespējams pieteikties kredītam. Mūsdienās iespējams pat kredīts bez darba vietas.