Kas kredītņēmējiem jāzina par EURIBOR?
Kredītņēmējiem ar ilgtermiņa aizdevumu katru mēnesi jāveic kredīta maksājums, kuru veido aizdevuma pamatsummas daļa, kā arī kredīta procentu likme. Kredīta procentu likmes mainīgo daļu ietekmē EURIBOR likme, kurai paaugstinoties, palielinās ikmēneša maksājums.
Lai gan par pieaugošo EURIBOR likmi pēdējā laikā ir dzirdēts gana daudz, daļai esošo un potenciālo kredītņēmēju aizvien ir neskaidrs jautājums — kas īsti ir EURIBOR un kā tas ietekmē kredīta procentu likmes?
Lasiet tālāk, lai izprastu, kā strādā EURIBOR indekss un kā tā var ietekmēt aizņēmuma apmaksu.
Kas ir EURIBOR un kā tiek aprēķināts?
EURIBOR jeb pilnā nosaukumā — Euro Interbank Offered Rate — ir indekss, kas norāda ar kādu likmi bankas aizņemas līdzekļus ES valstu starpbanku tirgū. Tās apmēru nosaka Eiropas Centrālā banka (ECB).
EURIBOR likmes vērtību aprēķina EMMI (The European Money Markets Insitute). Šis indekss rodas no eiro zonas banku vidējās aritmētiskās procentu likmes. Aprēķinā netiek ņemti vērā 15% no augstākajām un zemākajām likmēm. Ja pēdējo sešu gadu laikā EURIBOR likmes bijušas negatīvas, tad nu jau vairāk kā gadu EURIBOR likmes indekss kļuvis pozitīvs, kas kredītņēmējiem nozīmē lielākus kredīta procentus, un līdz ar to — lielākus ikmēneša maksājumus. 2023.gada beigās EURIBOR likme pārsniedza 4% robežu, kas tuvojas maksimālajai atzīmei.
EURIBOR likme svārstās daudzu faktoru dēļ un tās izmaiņas var būt atkarīgas no ekonomiskajiem apstākļiem un starptautiskajiem tirgiem. Viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē likmes svārstīgumu, ir ar inflāciju saistītā naudas aprites samazināšanās tirgū. Eiropas Centrā banka paaugstina naudas vērtību, lai iedzīvotāji aizņemtos mazāk.
Citi faktori, kas var ietekmēt indeksu ir — Eiropas Centrālās bankas palielinātas vai samazinātas pamatprocentu likmes, ekonomikas pieaugums vai lejupslīde, starptautiskā kapitāla plūsma, finanšu riski, kas var radīt nenoteiktību, inflācijas līmenis un dažādi politiskie notikumi, piemēram, politiski nestabilas situācijas. Šie faktori kopā veido likmes svārstību dinamiku un ietekmē EURIBOR indeksu.
EURIBOR indekss tiek aprēķināts pieciem dažādiem termiņiem — 1 nedēļa, 1 mēnesis, 6 mēneši un 12 mēneši.
Veicot aizņēmumu, kredītņēmējs var izvēlēties termiņu, cik bieži EURIBOR likme tiks pārskatīta. Katrs no iepriekš minētajiem termiņiem piedāvā gan priekšrocības, gan trūkumus, ko ietekmē aizdevuma veids un aizņēmēja vajadzības. Piemēram, ja kredītņēmējam ir noteikts 6 mēnešu termiņš EURIBOR likmes pārskatīšanai, tas nodrošina stabilitāti ilgākam laika periodam, kas palīdzēs ar ilgtermiņa finanšu plānošanu. Savukārt īsāks termiņš, piemēram, 1 mēnesis, būs piemērots tiem kredītņēmējiem, kuri vēlas ātri reaģēt uz procentu likmju izmaiņām. Šajā gadījumā gan jāņem vērā, ka likmes svārstības var būt lielas, un, ja tās pieaug, kredītņēmējam var būt jārēķinās ar strauji pieaugošu ikmēneša maksājumu.
EURIBOR Likmes un Hipotekārie Kredīti
Ņemot hipotekāro kredītu, kredītņēmējiem ir jārēķinās ar to, ka kredīta procentu likme sastāv no nemainīgās daļas, kas fiksēta līgumā, kā arī mainīgas daļas, ko ietekmē īstermiņa procentu likme jeb EURIBOR indekss. Līdz ar to var mainīties arī ikmēneša maksājums. Jo lielāka aizņēmuma summa, jo lielākas augošo procentu likmju radītās svārstības.
Saņemot hipotekāro kredītu, kredītņēmējs ar banku vienojas par EURIBOR likmes maiņas biežumu — 1 nedēļa, 1 mēnesis, 6 mēneši vai 12 mēneši. Tas tiek atrunāts klienta līgumā. Izvēlētais termiņš nosaka to, cik bieži tiks pārskatīta EURIBOR likme, līdz ar to — cik bieži mainīsies kopējie aizdevuma procenti.
Piemēram, kredītņēmējs nosaka, ka EURIBOR likmes maiņa tiks veikta ik pēc 6 mēnešiem. Tātad sešus mēnešus kredītmaksājumam tiks piemērots EURIBOR likmes indekss, kāds tas bija aprēķināts uz kredīta slēgšanas brīdi, savukārt pēc 6 mēnešiem indekss tiks pārskatīts. Ja tas būs audzis, palielināsies ikmēneša maksājums par hipotekāro aizņēmumu.
Ja aizņēmējs vēlas mainīt EURIBOR pārskatīšanas periodu, tad ir jāsazinās ar aizdevēju. Aizdevējs šādām izmaiņām var piekrist vai nepiekrist. Šāds lēmums var būt saistīts ar papildu izmaksām un citiem nosacījumiem.
EURIBOR Likmes un Patēriņa Kredīti
Patēriņa kredīts ir aizdevums, ko cilvēki ņem, lai segtu savas personīgās vajadzības, piemēram, ceļojumiem, izglītībai, mājokļa remontam vai citiem līdzīgiem tēriņiem. Par patēriņa kredītu tiek uzskatīts arī auto kredīts.
Atšķirība no hipotekārā kredīta, patēriņa kredīti visbiežāk tiek noslēgti ar noteiktu fiksēto procentu likmi. Patēriņa kredīta procentu likmes parasti paliek nemainīgas visu aizdevuma atmaksas termiņu, tādēļ EURIBOR svārstības neietekmē patēriņa kredīta atmaksas summu.
Kā Sekot Līdzi EURIBOR Likmes Izmaiņām
Ņemot vērā, ka mainīgā EURIBOR likme var būtiski ietekmēt kredītņēmēja ikmēneša maksājumu, ir vērtīgi tai sekot līdzi. Aktuālo un vēsturisko EURIBOR likmes indeksu var meklēt Latvijas Bankas mājaslapā. Tāpat šāda informācija būs pieejama Eiropas Centrālās bankas mājaslapā.
Noderīgi Padomi Kredītņēmējiem
Lai kredītņēmējiem būtu vieglāk plānot un pārvaldīt finanses, kredītiestādes piedāvā dažādus kredīta ikmēneša maksājumu procentu likmju izmaiņu kalkulatorus. Ar šāda kalkulatora palīdzību iespējams aprēķināt jauno kopējo procentu likmi pēc EURIBOR pārskatīšanas.
Lai aprēķinātu jauno ikmēneša maksājumu, jānorāda — kredīta summas atlikums, līguma beigu termiņš, bāzes likme, pievienotā procentu likme un bāzes likmes izmaiņa.
Ja kredītņēmējs izjūt pamatotas bažas par savām iespējām apmaksāt kredītu, tam jāvēršas pie aizdevēja, lai rastu risinājumu.
EURIRBOR Likmes Ietekme uz Dzīves Kvalitāti
EURIBOR likmes indeksam ir būtiska ietekme uz kredītņēmēja dzīves kvalitāti. Šī procentu likme, kura nosaka aizdevuma kopējo procentu likmi, var radīt dažādas sekas.
Pirmkārt, tā ietekmē maksājuma lielumu. Ja EURIBOR likme pieaug, tā var palielināt procentu likmes kredīta aizdevumam. Augošas procentu likmes nozīmē lielākus mēneša maksājumus, ietekmējot ikdienas budžetu un tā plānošanu.
Augoša EURIBOR likme var ietekmēt arī iespēju iegūt pašu aizdevumu. Pieaugot indeksam, aizdevēja iespējas piešķirt kredītaizdevumu var samazināties. Tas savukārt var ierobežot cilvēka iespējas iegādāties dažādus produktus, kam nepieciešamas papildus finansējums.
Sevišķi EURIBOR likme ietekmē mājokļu jeb hipotekāro tirgu. Augoša EURIBOR likme var padarīt mājokļu aizdevumus ievērojami dārgākus.
Visbeidzot, svārstīgais EURIBOR indekss var ietekmēt inflāciju un vispārējo ienākumu līmeni sabiedrībā. Augošās procentu likmes var veicināt augstāku inflāciju, ietekmējot cilvēku pirktspēju un esošo dzīves kvalitāti.
Ņemot vērā iepriekš minēto, var secināt, ka EURIBOR likmes izmaiņas var ietekmēt gan individuālu cilvēku, gan sabiedrības kopējo dzīves kvalitāti, tāpēc ir būtiski sekot līdz šīs likmes izmaiņām un izvērtēt to ietekmi uz jūsu personīgo finansiālo situāciju.
Lai plānotu savus finanšu resursus un saprastu aizdevuma galējās izmaksas, patērētājam ir svarīgi sekot līdzi EURIBOR likmes izmaiņām un saprast, kā šīs izmaiņas var ietekmēt viņa pašreizējos vai potenciālos kredītmaksājumus. Informētība par finanšu tirgu jums ne tikai ļaus veikt gudrākus finansiālus lēmumus, bet arī sagatavoties un pielāgoties mainīgajiem ekonomiskajiem apstākļiem, nodrošinot finansiālu drošību un ilgtermiņa stabilitāti.
Pirms pieņemat lēmumu par to, kur aizņemties naudu un veicat aizņēmumu, rūpīgi izvērtējiet visus līgumā minētos noteikumus.