Dzīvē var būt dažādas situācijas, kad rodas nepieciešamība pieteikties kredītam, tomēr nereti, izvērtējot kredīta pieteikumu, aizdevējs to noraida. Aizdevējiem mūsdienās ir daudz un dažādas prasības, kuras laika gaitā tikušas pastiprinātas, lai arvien mazinātu risku, ka aizņēmēji nespēj godprātīgi atmaksāt saņemto kredītu, un gadījumā, ja aizņēmējs neatbilst kādai no prasībām, kredīta pieteikums tiek noraidīts. Šajā rakstā esam apkopojuši biežākos iemeslus, kāpēc tiek noraidīts kredīta pieteikums - turpiniet lasīt šo rakstu, lai vajadzības gadījumā izvairītos no nesaprašanas, kāpēc noraidīja kredīta pieteikumu un varētu veiksmīgi sagatavoties un mazināt risku saņemt atteikumu.
Slikta kredītvēsture
Kredītvēsture ir cilvēka agrāko un esošo finanšu saistību apkopojums - gan saistību raksturojums, gan saistību izpildes disciplīna. Gadījumā, ja cilvēka kredītvēsture ir laba, tad kredīta pieteikums, visticamāk, tiks apstiprināts un ir iespēja saņemt kredītu ar izdevīgākiem nosacījumiem. Savukārt gadījumā, ja cilvēka kredītvēsture ir slikta, tad kredīta pieteikums, visticamāk, tiks noraidīts vai arī kredītam būs neizdevīgāki nosacījumi. Kredītpieteikums ar sliktu kredītvēsturi bieži tiek noraidīts tādēļ, ka aizdevēji nevēlas sadarboties ar cilvēku, kurš acīmredzami nepilda uzņemtās finanšu saistības.
Lai mazinātu risku saņemt atteikumu, pirms pieteikuma pildīšanas vajadzētu jau laicīgi uzlabot savu kredītvēsturi: visus maksājumus veikt laicīgi un godprātīgi; samazināt esošo parādsaistību apjomu; parūpēties par stabiliem un oficiāliem ienākumiem, neaizrauties ar jauniem kredīta pieteikumiem. Jāņem vērā, ka sabojāt kredītvēsturi iespējams pavisam ātri un vienkārši, pieņemot kaut vienu nepareizu finanšu lēmumu, taču kredītvēstures uzlabošana prasa daudz ilgāku laiku un pacietību.
Nepietiekams ienākumu līmenis
Izvērtējot kredīta pieteikumu, aizdevējs pievērš uzmanību tam, vai aizņēmējam ir regulāri, pietiekami un oficiāli ienākumi, lai aizņēmējs varētu kredītu godprātīgi atmaksāt. Turklāt, aizdevējam svarīgi, lai aizņēmējs varētu godprātīgi atmaksāt visu aizdevuma summu, nevis godprātīgi veikt tikai pirmos kredītmaksājumus, tādēļ tiek veikta padziļināta aizņēmēja ienākumu pārbaude, izvērtējot, vai ienākumi ir stabili - kur un cik ilgi aizņēmējs strādā, jo tas liecina ne tikai par finansiālo stabilitāti, bet arī par aizņēmēja atbildību. Izvērtējot pieteikumu, aizdevējs jau uzreiz lūgs iesniegt un izskatīs bankas konta izrakstu par pēdējiem 6-12 mēnešie. Nav nekāda iemesla kredīta pieteikuma veidlapā norādīt nepatiesu informāciju par saviem ienākumiem, jo aizdevējs jebkurā gadījumā to pārbaudīs.
Mūsdienās pieejams arī tāds finanšu pakalpojums kā aizdevums internetā bez darba vietas. Situācijā, kad cilvēkam nav pastāvīgas darba vietas, tomēr ienākumi ir regulāri un pietiekami, lai pierādītu savus ienākumus, kredīta pieteikumam ieteicams pievienot ne vien bankas konta izrakstu, bet arī maksājumu veidlapas, kā arī nodokļu deklarācijas. Sniedzot pēc iespējas detalizētāku informāciju par saviem ienākumiem, aizdevējs varēs rūpīgāk izvērtēt aizņēmēja atbilstību kredītam, līdz ar to pastāv lielāka iespēja, ka kredīta pieteikums netiks noraidīts.
Esošās parādsaistības
Pieprasītā aizdevuma ikmēneša maksājumam jābūt samērīgam ar aizņēmēja mēneša ienākumu un izdevumu proporciju. Kopējai aizņēmēja parādsaistību bilancei jābūt tādai, lai mēneša laikā visiem kredītmaksājumiem netiktu novirzīti vairāk nekā 20-25% no aizņēmēja ikmēneša ienākumiem. Ja aizņēmējam, aizpildot kredīta pieteikumu, jau ir citas aktīvas parādsaistības un jaunā kredīta ikmēneša maksājums neiekļaujas minēto 20-25% robežās, tad aizdevēja izpratnē papildu kredīts var radīt aizņēmējam pārāk lielu finanšu slogu un risku, ka aizdevums netiks godprātīgi atmaksāts, tādēļ kredīta pieteikums var tikt noraidīts.
Viens no risinājumiem, kā efektīvi pārvaldīt un samazināt esošās parādsaistības, ir kredītu apvienošana. Tā paredz, ka visi esošie kredīti tiek apvienoti vienā, ilgtermiņa kredītā ar vienu ikmēneša maksājumu, turklāt nereti tā var piedāvāt izdevīgākus kredīta nosacījumus nekā tie ir katram kredītam atsevišķi. Lai varētu veiksmīgi atmaksāt esošās parādsaistības, iesakām izstrādāt konkrētu atmaksas plānu - kad, kam un kādas iemaksas veiksiet, salāgojot tās ar citiem ikmēneša izdevumiem.
Nepietiekams ķīlas apjoms
Liela daļa aizdevēju piedāvā tādu aizdevuma veidu kā kredīts pret ķīlu - tas ir aizdevums, kas paredz, ka naudas summa tiek izsniegta apmaiņā pret nodrošinājumu jeb ķīlu. Kā ķīla var kalpot potenciālā klienta likumīgs īpašums: dzīvoklis, māja, zeme vai mežs. Ķīla kalpo kā sava veida garants aizdevējam, ka kredīts tiks godprātīgi atmaksāts, līdz ar to, ja, izvērtējot kredīta pret ķīlu pieteikumu, aizdevējs secina, ka ķīla nav atbilstoša un pietiekama, tad kredīta pieteikums var tikt noraidīts. Piesakoties kredītam pret ķīlu, jāņem vērā, ka katram aizdevējam var būt atšķirīgi kritēriji, pēc kuriem tiek novērtēta ķīla.
Protams, izvēlēties par labu kredītam pret nekustamā īpašuma ķīlu ir ļoti atbildīgs solis, un tādā gadījumā jautājumu var būt vairāk nekā atbilžu, taču šāds solis var pavērt jaunas iespējas. Sākotnēji ir vērts ķīlu novērtēt arī patstāvīgi - tādējādi varēsiet novērtēt aizdevēja piedāvājumu un gadījumā, ja tas Jūs neapmierinās, varēsiet no tā bez jebkādām saistībām atteikties. Ja Jums ir nepieciešama palīdzība ķīlas izvēlē, iesakām izmantot iespēju un konsultēties ar aizdevēju - konsultācija var palīdzēt izvēlēties labāko ķīlas opciju un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem vēlāk. Svarīgi atcerēties, ka ķīlai obligāti jābūt tieši potenciālā aizņēmēja likumīgā īpašumā - lai noformētu kredītu, nav iespējams ieķīlāt cita cilvēka īpašumu!
Nepilnīga vai neprecīza informācija
Lai varētu pārliecināties par to, ka sniegtā informācija ir precīza un patiesa, kā arī aizņēmējam ir atbilstoša kredītspēja, aizdevējs, izmantojot dažādus informācijas avotus, pārbauda visu aizņēmēja sniegto informāciju. Tāpat aizdevējs var pieprasīt aizņēmējam iesniegt attiecīgus dokumentus, kā piemēram bankas konta izraksts, kas apstiprina pieteikumā norādīto informāciju. Gadījumā, ja aizņēmējs kredīta pieteikumā norādījis nepilnīgu vai neprecīzu informāciju, pieteikums var tikt noraidīts, jo aizdevējs nevar pārliecināties par aizņēmēja atbilstību aizdevumam.
Vēlreiz atgādinām - nav nekādas nozīmes kredīta pieteikumā norādīt nepatiesu informāciju, kas liktu Jūsu situācijai un maksātspējai izskatīties labākai nekā tā ir patiesībā, jo aizdevējs jebkurā gadījumā pārbaudīs visu informāciju. Lai būtu drošs, ka, pildot kredīta pieteikumu, informācija ir pilnīga un netiek pieļautas kļūdas, pievērsiet uzmanību aizdevēja norādījumiem un beigās rūpīgi pārlasiet pieteikumu! Tas galvenokārt ir paša aizņēmēja interesēs, lai saņemtu savai situācijai un iespējām atbilstošu aizdevumu.
Iemesli, kāpēc noraidīja manu kredīta pieteikumu, var būt dažādi: slikta kredītvēsture, nepietiekams ienākumu līmenis, pārāk liels esošo parādsaistību apmērs, nepietiekams ķīlas apjoms, pieteikumā norādīta nepilnīga vai neprecīza informācija. Pat, ja šobrīd Jums nav nepieciešams kredīts, iespējams, nākotnē tas būs nepieciešams - lai uzlabotu savas izredzes saņemt kredītu nākotnē, jau laicīgi parūpējieties par savu kredītvēsturi, tādējādi parūpējoties par augstāku kredītreitingu.
Atgādinām, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ, pirms iesniedzat kredīta pieteikumu, rūpīgi izvērtējiet tā nepieciešamību, piemērotību situācijai, kā arī savas iespējas to godprātīgi atmaksāt!