Diemžēl mēs nevaram paredzēt visus tēriņus, taču varam jau laicīgi parūpēties par to, lai vajadzības gadījumā pasargātu sevi un savu maciņu - plānojot budžetu. Plānot budžetu vajadzētu ikvienam, taču īpaši svarīgi tas ir ģimenēm, kur katram ir savas vajadzības un vēlmes, taču par ienākumiem visbiežāk rūpējas tieši vecāki. Budžeta plānošana ir svarīga, jo tā var palīdzēt pārvaldīt naudas plūsmu, sasniegt finansiālos mērķus, kā arī parūpēties par finansiālo stabilitāti. Ja vēl neesat sācis plānot ģimenes budžetu, īstais brīdis ir tagad! Mēs Jums palīdzēsim - šajā rakstā esam apkopojuši ģimenes budžeta plānošanas pamatus, biežāk pieļautās kļūdas un rīkus, kas palīdzēs izplānot efektīvu ģimenes budžetu.
Ģimenes budžeta plānošanas pamati
Ģimenes budžets ir visu ģimenes locekļu ienākumu un izdevumu plānots noteiktam laika periodam. Šis plāns var palīdzēt ģimenei pieejamo naudu tērēt gudrāk, t.sk. ietaupīt uz lieku tēriņu rēķina un izveidot uzkrājumu. Savukārt ilgtermiņā budžeta plāns var palīdzēt parūpēties par finansiālo stabilitāti un labklājību, kas ir svarīga katras ģimenes prioritāte.
Patiesībā sarežģītākais ir tieši sākt plānot ģimenes budžetu, jo budžeta plāna izveidošana paredz vairākus soļus, taču, ja ģimenes budžets nekad iepriekš nav ticis plānots, nav zināms, kas ir pirmais solis, kas būtu jāsper. Ikviena budžeta pamatā ir pieeja ''terēt mazāk, nekā tiek nopelnīts'', tādēļ mēs iesakām sākt ar esošās finansiālās situācijas apzināšanos - visu ģimenes ienākumu un izdevumu apkopošanu vismaz 3-4 mēnešu laika periodā. Skaidri apzinoties esošo finansiālo situāciju, pēc tam ir vieglāk izveidot ilgtermiņa budžeta plānu.
Ģimenes budžeta plānošana
Kopumā ģimenes budžeta plānošana sastāv no pieciem soļiem:
1. Ienākumu un izdevumu uzskaite
Kā jau minējām, pirmais solis ir visu ģimenes ienākumu un izdevumu apkopošana. Lai varētu situāciju apzināties pēc iespējas detalizētāk, vajadzētu izveidot apkopojumu par vismaz 3-4 mēnešu laika periodu. Attiecībā uz ienākumiem apkopojiet visus regulāros ienākumus (neto), kā darba alga, stipendijas, pabalsti, pensijas u.c.! Savukārt attiecībā uz tēriņiem apkopojiet pilnīgi visus tēriņus, uzreiz tos sadalot vairākās kategorijās: obligātie/fiksētie tēriņi, svarīgie/mainīgie tēriņi, izklaide.
Lai apzinātu visus tēriņus, varat izmantot sava bankas konta pārskatu, kur tie jau uzreiz tiek sadalīti kategorijās. Ienākumus un izdevumus varat apkopot, piemēram, Excel lietotni vai kādu no aplikācijām, par kurām stāstām šī raksta noslēgumā.
2. Finansiālo mērķu definēšana
Lai spētu saglabāt motivāciju ilgtermiņā, nepieciešams kopā ar visiem ģimenes locekļiem vienoties par ģimenes finansiālajiem mērķiem jeb iemesliem, kādēļ esat nolēmuši plānot budžetu. Ģimenes budžeta plānā iekļaujiet gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finansiālos mērķus:
- Īstermiņa finansiālie mērķi. Mērķi, kurus ir iespējams īstenot 1-3 gadu laikā, piemēram, ģimenes ceļojums, auto iegāde, finansiālā drošības spilvena izveide, parāda atmaksa.
- Ilgtermiņa finansiālie mērķi. Mērķi, kurus ir iespējams īstenot 3 un vairāk gadu laikā, piemēram, finansiālā uzkrājuma izveide bērnu izglītībai, nekustamā īpašuma iegāde, pensijas uzkrājuma izveide.
Ņemiet vērā - vienlaicīgi nevajadzētu definēt vairāk par 3-4 mērķiem.
3. Konkrēta plāna izstrāde
Konkrēts plāns palīdzēs saprast nākamos soļus, atvieglos budžeta plānošanu, kā arī palīdzēs sekot līdzi progresam. Lai varētu izveidot konkrētu plānu, apdomājiet - kas katram ģimenes loceklim ir jādara, lai varētu sasniegt iepriekš definētos īstermiņa un ilgtermiņa finansiālos mērķus?
Viena no pasaulē populārākajām un vienkāršākajām budžeta plānošanas metodēm ir 50/30/20 likums, kas paredz, ka katru mēnesi 50% no visiem ģimenes ienākumiem tiek veltīti ģimenes vajadzībām, 30% ģimenes vēlmēm, savukārt 20% ģimenes finanšu uzkrājumu veidošanai.
4. Uzkrājuma veidošana
Nestabili ienākumi un negaidīti, neatliekami tēriņi ir bieži sastopamas lietas ikvienā ģimenē, tādēļ, uzsākot ģimenes budžeta plānošanu, vajadzētu izveidot īpašu budžeta sadaļu uzkrājumu veidošanai. Finansiālais uzkrājums ir finansiālās stabilitātes pamats, jo tas var palīdzēt izvairīties no finansiālām problēmām situācijās, kad nākas saskarties ar negaidītiem tēriņiem vai zaudējumiem.
5. Parāda samazināšana
Parāds var būt liels slogs ģimenes budžetam un ilgtermiņa finansiālajiem mērķiem, tādēļ, ja Jūsu ģimenē šobrīd ir kāds parāds, piemēram, aktīvs patēriņa kredīts vai kredīts mājokļa remontam, tā atmaksu vajadzētu noteikt kā galveno ģimenes budžeta prioritāti! Pārskatiet ģimenes tēriņus un meklējiet veidus, kā tos samazināt/optimizēt, lai novirzītu naudu parāda atmaksai! Tāpat pārskatiet esošā aizdevuma nosacījumus - iespējams, varat vienoties ar aizdevēju par aizdevuma restrukturizāciju. Savukārt, ja Jums ir vairāki aktīvi aizdevumi, iespējams, var palīdzēt tāds risinājums kā aizdevumu apvienošana.
Ja tomēr kādu iemeslu dēļ rodas vajadzība aizņemties naudu, rūpīgi izvērtējiet savas finanšu iespējas aizdevumu godprātīgi atmaksāt un, lai netiktu sabojāta kredītvēsture, uzreiz izveidojiet detalizētu aizdevuma atmaksas plānu.
Biežāk pieļautās kļūdas ģimenes budžeta plānošanā
Tiek definēti nereāli finansiālie mērķi
Izvirzīt skaistus mērķus un solīt tērēt mazāk ir viegli. Daudz grūtāk - darboties, lai to sasniegtu, un sekot līdzi progresam. Budžets ir rīks, kas var palīdzēt sasniegt izvirzītos finansiālos mērķus, savukārt nereālu finansiālo mērķu definēšana var novest pie situācijas, kad, neredzot progresu, pavisam ātri zaudējat motivāciju turpināt iesākto. Labāk sākt ar maziem soļiem, pamazām palielinot ambīcijas.
Ikvienam finansiālajam mērķim vajadzētu būt definētam pēc SMART principa, kur:
- S - specific jeb konkrēts. Skaidri definēts, saprotams ikvienam;
- M - measurable jeb izmērāms. Novērtējams ciparos, kvantitātē vai salīdzinājumos;
- A - achievable jeb sasniedzams. Ar reāliem un pieejamiem resursiem tā realizēšanai;
- R - realistic jeb reāls. Ir iespējams to īstenot, ņemot vērā attiecīgo situāciju;
- T - timed jeb terminēts. Ar noteiktu realizācijas termiņu.
Netiek ņemtas vērā visu ģimenes locekļu vajadzības un vēlmes
Esat gatavs uzlabot savu finanšu situāciju, iemācīties kontrolēt finanses, kļūt finansiāli stabils un parūpēties par finansiālo labklājību? Apsveicam! Taču kā ar pārējiem ģimenes locekļiem? Patstāvīga ģimenes budžeta plānošana ir ļoti sarežģīta un teju neiespējama, jo, kamēr Jūs mēģināsiet ietaupīt, kāds cits ģimenes loceklis tērēs ietaupījumu. Lai būtu drošs, ka arī pārējie ģimenes locekļi ir gatavi sākt plānot ģimenes budžetu, organizējiet kopīgu sarunu! Ģimenes budžeta plānošanā iesaistiet ikvienu, arī bērnus, un katru mēnesi veltiet laiku, lai kopīgi pārskatītu progresu un motivētu visu ģimeni!
Netiek veltītas finanses ģimenes uzkrājumu veidošanai
Budžets paredz ne tikai ienākumu un izdevumu apzināšanu, bet arī uzkrājumu veidošanu - tieši uzkrājums ir viens no finansiālās stabilitātes pamatnosacījumiem, tomēr budžeta plānošanas procesā, kad jāpaveic vairāki svarīgi soļi, uzkrājumu veidošana bieži tiek aizmirsta. Nav svarīgi, cik daudz naudas tiek ''atlikts malā'' - ir svarīgi, lai tas notiek regulāri. Sāciet kaut ar 10 eiro mēnesī! Uzkrājumu veidošanai var noderēt, piemēram, atsevišķs krājkonts ar automātisku ikmēneša naudas pārskaitījumu. Drošības spilvens var būt plānāks vai biezāks, taču, jo ātrāk sāksiet, jo labāk.
Ģimenes budžeta plānošana - TOP3 aplikācijas
Pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai, pieejamas daudz un dažādas aplikācijas, kas var atvieglot ģimenes budžeta plānošanu un padarīt to aizraujošu. Lūk, TOP3 aplikācijas:
Lietotne, kurā var izveidot pirkumu sarakstu un sinhronizēt to ar pārējiem ģimenes locekļiem, lai tie var svītrot vai pievienot jaunas preces. Lai atvieglotu iepirkšanos un izvairītos no impulsīviem pirkumiem, visas pievienotās preces iespējams sakārtot kategorijās, kā arī pievienot attēlus.
Lietotne, kurā var apkopot visus izdevumus un ienākumus, apskatot bilanci. Lai vienmēr varētu apskatīt aktuālo finanšu situāciju, informāciju var sinhronizēt ar pārējiem ģimenes locekļiem, lai tie var pievienot savus ienākumus un izdevumus.
Lietotne, kurā var plānot ģimenes budžetu pēc tā dēvētās ''aplokšņu sistēmas'', kurā ienākumi tiek sadalīti vairākās kategorijās. Tādējādi iespējams gūt pārskatu pār kategorijām, kurās mēdzat pārtērēties un turpmāk varētu mēģināt ietaupīt.
Budžeta plānošanas padomi nākotnes mērķiem
Diemžēl nepietiek vien ar to, ka ģimenes budžets tiek izveidots - tā kā katram ģimenes loceklim ir savas vajadzības un vēlmes, un ar laiku tās mainās, ik pa laikam ģimenes budžetu nepieciešams pārskatīt un novertēt progresu. Ja pēc laika secināt, ka līdzšinējā pieeja nav efektīva, neuztraucieties, bet gan izmēģiniet citu pieeju! Tāpat aptuveni reizi pusgadā svarīgi padomāt par to, vai definētie mērķi vēl joprojām ir aktuāli - kad kāds no mērķiem tiek īstenots, definējiet jaunu!
Ilgtermiņa ģimenes budžeta plānošana ir svarīgs solis finansiālās stabilitātes un ilgtermiņa mērķu sasniegšanā. Tas nav vienkāršs process, taču ieguvumi pavisam noteikti ir tā vērti. Izmantojiet šajā rakstā sniegto informāciju, lai sāktu plānot ģimenes budžetu vai uzlabotu ģimenes budžeta plānošanas procesu! Lai izdodas!