Mūsdienās, kad nākas saskarties ar daudz un dažādiem izaicinājumiem, arvien populārāks kļūst temats par to, kā labāk dzīvot. Uzskati par to, ko nozīmē labi dzīvot, katram atšķiras, tomēr, lai varētu labāk dzīvot, katram sākumā ir jāpaveic viens svarīgs uzdevums - jāmaina savi ikdienas paradumi. Tas nebūt nav vienkāršs uzdevums, jo nepieciešams bruņoties ar pamatīgu gribasspēku un pacietību, tomēr pavisam noteikti ir vērts ieviest savā ikdienā kaut vienu jaunu paradumu, jo tas var palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ilgtermiņā - gan emocionāli, gan fiziski. Ja arī Jūs vēlaties labāk dzīvot, turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši 6 noderīgus padomus, kā labāk dzīvot.
1. Finansiālā stabilitāte
Finanses ir ļoti svarīga ikviena cilvēka dzīves sastāvaļa un, lai vai kā mēs to nevēlētos atzīt, vairumā gadījumu mūsu iespējas atkarīgas tieši no mūsu finansēm, tādēļ ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam vajadzētu rūpēties par savu finansiālo stabilitāti, plānojot savas finanses. Finanšu plānošana ir svarīga, jo ļauj ne tikai sasniegt finansiālo stabilitāti, bet arī gūt kontroli pār savām finansēm un vairot finansiālo labklājību. Lai izveidotu budžetu, sāciet ar savu ienākumu un izdevumu apkopošanu vismaz 3-4 mēnešu periodā - pēc tam sadaliet visus izdevumus vairākās kategorijās un seciniet, kurās kategorijās turpmāk varētu mēģināt ietaupīt.
Attiecībā uz finansiālo stabilitāti, ļoti svarīgi faktori ir kredītvēsture un kredītlimits. Labāka kredītvēsture un kredītreitings var palīdzēt iegūt izdevīgākus preču iegādes/pakalpojumu saņemšanas nosacījumus, tādēļ ik pa laikam vajadzētu noskaidrot aktuālo situāciju, lai vajadzības gadījumā varētu to uzlabot. Pāris veidi, kā tos uzturēt labus un vajadzības gadījumā uzlabot: laicīgi veikt visus maksājumus; pēc iespējas samazināt parādsaistību apjomu; aizņemties atbildīgi; paaugstināt ienākumu līmeni.
2. Dzīves telpas labiekārtošana
Mājoklis ir mūsu miera osta - vieta, kur ikdienas skrējienā atgūstam spēkus un pavadām laiku ar sev tuvajiem cilvēkiem. Lai, pavadot laiku mājās, justos labi un ērti, kā arī paaugstinātu sava mājokļa vērtību, laba doma ir labiekārtot to, jo skaists un funkcionāls mājoklis ir kvalitatīvas dzīves pamatnosacījums. Turklāt, dzīves telpas labiekārtošana nenozīmē, ka jāķeras pie pamatīga remonta - varat, piemēram, pārkrāsot sienas, papildināt telpu ar jaunām mēbelēm vai kādiem interesantiem interjera elementiem, atbrīvoties no liekā u.c. Arī pavisam nelielas izmaiņas var piešķirt mājoklim svaigu elpu!
Dzīves telpas labiekārtošana prasa ne vien laiku un pūles, bet arī zināmu finansiālu ieguldījumu. Atkarībā no plānotajiem darbiem, mājokļa labiekārtošana var izmaksāt no vairākiem simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem, un saprotams, ka ne visiem uzreiz pieejamas šādas finanses. Viens no risinājumiem, kad nepieciešamās finanses nav pieejamas uzreiz, taču ienākumi ir stabili un ir pārliecība, ka katru mēnesi iespējams veltīt mājokļa labiekārtošanai noteiktu naudas summu - kredīts mājokļa labiekārtošanai no Sefinance.lv. Šis aizdevuma veids piemērots sekojošiem mērķiem: atjaunošanai, lielākiem pirkumiem, plānojuma pārveidošanai, aprīkojuma uzstādīšanai, eksperta nolīgšanai, nelielai būvniecībai.
3. Pasīvie ienākumi
Pasīvie ienākumi ir ienākumi, kas tiek gūti, veicot salīdzinoši nelielu sākotnējo darbu vai ieguldījumu, lai pēc tam pelnītu bez papildu piepūles. Pasīvie ienākumi ir lielisks veids, kā pelnīt gudri jeb pelnīt vairāk, tajā pašā laikā nestrādājot vairāk, tādējādi paaugstinot savu ienākumu līmeni un finansiālo labklājību. Šobrīd ir daudz un dažādi veidi, kā gūt pasīvos ienākumus: izīrējot nekustamo īpašumu, veicot investīcijas, pārdodot savas lekcijas un/vai kursus, iznomājot lietas.
Lai arī ir cilvēki, kas ar pasīvo ienākumu palīdzību spēj sevi pilnībā nodrošināt, tomēr galvenokārt pasīvie ienākumi ir papildu ienākumu avots, jo tie mēdz būt salīdzinoši neregulāri. Jāņem vērā, ka pasīvie ienākumi sākumā var prasīt gan laiku, gan zināmu finansiālu ieguldījumu, tādēļ, lai pasīvie ienākumi būtu pēc iespējas stabilāki un zaudējumu risks būtu pēc iespējas mazāks, pasīvos ienākumus ieteicams gūt vairākos veidos vienlaicīgi. Tādējādi, ja kāds no veidiem laika gaitā tomēr izrādīsies neveiksmīgs, varēsiet turpināt gūt ienākumus citā virzienā.
4. Veselība un fiziskā aktivitāte
Kvalitatīvas dzīves galvenais nosacījums - laba veselība. Savukārt laba veselība iet roku rokā ar fiziskām aktivitātēm, un pētījumos pierādīts, ka, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, iespējams uzlabot ne tikai fizisko, bet arī garīgo veselību. Turklāt, tāpat pētījumos pierādīts, ka regulāras fiziskās aktivitātes pagarina dzīves ilgumu. Šo iemeslu ikvienam savā ikdienā vajadzētu ieviest regulāras kustības, kas nenozīmē, ka turpmāk katru dienu obligāti jādodas uz sporta zāli. Ir ļoti daudz un dažādas aktivitātes, starp kurām katrs var izvēlēties sev piemērotāko un tīkamāko: garas pastaigas, veloizbraucieni, jogas nodarbības, dejošana, nūjošana u.c.
Viens no galvenajiem nosacījumiem, lai varētu uzturēt labu veselību - veselīgs uzturs, jo uzturvielas nodrošina enerģiju un veicina dzīvībai svarīgas ķermeņa funkcijas. Pretēji populāram uzskatam, ēst veselīgi nenozīmē ēst dārgi, ievērot krasas diētas un atteikties no iemīļotiem produktiem - tas nozīmē disciplinēt sevi, ēst pārdomātāk un daudzveidīgāk. Lai parūpētos par veselīgu uzturu, pārliecinieties, ka katrā ēdienreizē iekļaujat visas 3 galvenās uzturvielu grupas: olbaltumvielas, šķiedrvielas un labos taukus. Lai gūtu iedvesmu veselīgām maltītēm, izmantojiet interneta resursus!
5. Efektīva laika plānošana
Naudu iespējams iztērēt un atkal nopelnīt, bet laiku var tikai iztērēt - šī iemesla dēļ pēdējos gados arvien biežāk tiek runāts par laika plānošanas nozīmi. Un ne velti, jo laika plānošana sniedz vairākus būtiskus ieguvumus: paaugstina enerģijas līmeni un produktivitāti; mazina uztraukumus; veido disciplīnu; palīdz noteikt prioritātes; palīdz atrast un saglabāt balansu starp darbu un privāto dzīvi, palīdz ātrāk sasniegt mērķus u.c. Ikdienas skrējienā ir vērts apstāties, padomāt un saplānot savu laiku, turklāt nav svarīgi, kā tas tiek darīts - dienai, mēnesim, gadam vai kā citādi. Šajā gadījumā slikts plāns ir labāks, nekā nekāds, un to, kā plānot savu laiku pēc iespējas efektīvāk, sapratīsiet tikai tad, kad sāksiet to darīt.
Pāris padomi, kā sākt plānot savu laiku:
- Apzinieties darbības, kas ir Jūsu ''laika zagļi'' - ko Jūs turpmāk savā ikdienā varētu darīt citādāk vai nedarīt, lai ietaupītu laiku?
- Atrodiet atbalsta komandu jeb cilvēkus, kuriem uzticēt daļu no pienākumiem mājās, birojā vai citur!
- Bieži laiku kavē tieši svarīgie/nepatīkamie darbi, tādēļ izmēģiniet dienu sākt tieši ar tiem!
- Izmantojiet tehnoloģijas - izveidojiet, piemēram, digitālo dienas darbu kalendāru, katram darbam piešķirot konkrētu laiku un izpildes termiņu! Iestatiet, piemēram, atgādinājumus telefonā saviem atpūtas brīžiem!
- Vienlaikus koncentrējieties uz vienu darbu!
6. Izglītība un attīstība
Jāņem vērā, ka smadzenes ir tāds pats muskulis kā citi mūsu organismā, kuru ir svarīgi pastāvīgi vingrināt, līdz ar to mūsdienās liela nozīme ir mūžizglītībai. Pastāv kļūdains uzskats, ka mūžizglītība nozīmē došanos uz skolu vai augstskolu, lekciju klausīšanos un noslēgumā jauna izglītības dokumenta iegūšanu - patiesībā mūžizglītība nozīmē pastāvīgi papildināt savas esošās zināšanas un apgūt jaunas. Turklāt, tā ne vienmēr paredz jaunas profesijas apgūšanu. Skolā iemāca disciplīnu un kritisko domāšanu, taču neiemāca, piemēram, to, kā iekārtot māju, izaudzēt puķi vai salabot mašīnu - tieši tādēļ ikvienam vajadzētu pastāvīgi izglītoties un attīstīties.
Mūžizglītība ļauj parūpēties par savu nodarbinātību ne tikai šodien, bet arī nākotnē, kā arī celt kvalifikāciju un sasniegt arvien jaunas karjeras virsotnes, tādējādi nodrošinot, ka darba alga kļūst arvien lielāka un dzīves kvalitāte kopumā kļūst arvien labāka. Pateicoties mūžizglītības idejas attīstībai un dažādiem projektiem, šobrīd pieaugušajiem ir iespēja attīstīt esošās zināšanas un prasmes, kā arī apgūt jaunas bez maksas - atliek vien sekot līdzi aktuālajai informācijai. Tāpat, protams, iespējams piedalīties dažādos maksas kursos/semināros/lekcijās.
Kā jau minējām, mainīt savus ikdienas paradumus nav vienkāršs uzdevums, tomēr, bruņojoties ar pamatīgu gribasspēku un pacietību, Jums pavisam noteikti izdosies! Sākumā var būt sajūta, ka nav jūtamas nekādas izmaiņas, un var rasties vēlme jau pavisam drīz atmest ar roku, tomēr, lai neiekristu šajās lamatās, sāciet ar maziem solīšiem - vienu vai pāris augstāk minētajiem padomiem. Kad jūtat, ka Jums sāk izdoties, turpiniet iesākto un ieviesiet savā ikdienā arvien jaunus paradumus. Atcerieties - tikai Jūs pats varat ietekmēt savas dzīves kvalitāti un parūpēties par to, lai dzīvotu labāk. Lai izdodas!